Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. máj 2024Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Banskobystrický kraj

V Rimavskej Sobote vystavujú relikviu Zdenky Schelingovej

Na snímke relikvia blahoslavenej Zdenky Schelingovej počas výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu dňa 6. septembra 2017. Foto: TASR/Branislav Caban

Relikvia pozostáva z úlomku kosti mučenice, ktorý je uložený v schránke v tvare kríža.

Rimavská Sobota 6. septembra (TASR) – Relikvia blahoslavenej Zdenky Schelingovej, slovenskej rehoľníčky a obete prenasledovania katolíckej cirkvi v Československu, je aktuálnym predmetom mesiaca, ktorý do konca septembra vystavuje Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote. Relikvia pozostáva z úlomku kosti mučenice, ktorý je uložený v schránke v tvare kríža. Múzeu ju zapožičala Rímskokatolícka cirkev Rimavská Sobota.

„Schelingová už ako 15-ročná nastúpila do kláštora Milosrdných sestier Svätého kríža v Podunajských Biskupiciach. Po absolvovaní Ošetrovateľskej školy sa stala profesionálnou ošetrovateľkou a pôsobila v nemocniciach v Bratislave a v Humennom. V období komunistického prenasledovania po februári 1948 podstúpila prenasledovanie, nespravodlivé odsúdenie a smrť, pretože vedome pomáhala kňazom,“ priblížila Elena Lindisová z GMM.

Ako dodala, za tieto počiny bola rehoľníčka v roku 1952 zatknutá, kruto mučená a 17. júna 1952 odsúdená za velezradu. „Po procese ju premiestnili do väznice v Rimavskej Sobote, kde ju do apríla 1953 väznili v priestoroch dnešného psychiatricko-neurologického oddelenia,“ uviedla Lindisová s tým, že na spomínanej budove jej bola v roku 2004 odhalená pamätná tabuľa.

„Kruté väzenské podmienky sa podpísali na jej zdraví, 31. júla 1955 sestra Zdenka zomrela. V roku 1970 bola zbavená obžaloby, rehabilitovaná a v roku 2003 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavenú,“ zakončila Lindisová.