Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Basketbal

Detroit nestačil na Boston a vyrovnal negatívny rekord 28 prehier

Útočník Bostonu Celtics Jayson Tatum (0) bojuje s hráčom Detroitu Pistons Jadenom Iveym (23) o loptu počas zápasu basketbalovej NBA vo štvrtok 28. decembra 2023 v Bostone. Foto: TASR/AP

Detroit už pred stretnutím ťahal najdlhšiu šnúru prehier v priebehu jednej sezóny.

New York 29. decembra (TASR) - Basketbalisti Detroitu prehrali v NBA v 28. stretnutí v sérii, keď v noci na piatok neuspeli na palubovke najlepšieho tímu ligy Bostonu 122:128 po predĺžení. Pistons pritom viedli v zápase aj o 21 bodov, no napokon vyrovnali nelichotivý historický zápis Philadelphie, ktorej negatívnu sériu v roku 2015 prerušila letná prestávka. Detroit už pred stretnutím ťahal najdlhšiu šnúru prehier v priebehu jednej sezóny.

Hráčov Detroitu delí už iba jedna prehra, aby vyrovnali najdlhšiu sériu prehier v histórii severoamerického športu. Drží ju klub amerického futbalu Chicago Cardinals, ktorý v rokoch 1942-45 neuspel v 29 dueloch za sebou. Pistons sa na ihrisku Bostonu, ktorý v sezóne ešte doma neprehral, dostali do vedenia aspoň o 20 bodov vôbec po prvýkrát v ročníku, polčas vyhrali 66:47. Po zmene strán začal Boston náporom, tretiu štvrtinu vyhral 35:16 a v závere už viedol aj o šesť bodov. Mladíci z Detroitu sa však nezlomili a dokázali vybojovať predĺženie, v ňom však už ukázali svoju silu a skúsenosti hráči Bostonu.

Pivot domácich Kristaps Porziňgis zaznamenal sezónne maximum 35 bodov, z toho 6 dal v predĺžení, 10 zo svojich 23 bodov v dodatočnej päťminútovke dosiahol Derrick White. Pistons nestačilo 31 bodov Cadea Cunninghama, najvyššie draftovaný hráč roku 2021 mal na ruke víťaznú strelu, no sedem sekúnd pred koncom riadnej hracej doby nedal trojku. "Som mimoriadne hrdý na hráčov za to, ako pristúpili k stretnutiu. Prežívajú utrpenie a ja s nimi. Už som im však povedal, ak dokážeme hrať s takouto intenzitou, robiť podobné rozhodnutia a obmedziť straty, dokážeme vyhrať nie jeden duel, ale môžeme byť aj dobrým mužstvom," hľadal povzbudivé slová tréner Pistons Monty Williams podľa AP.

Tréner Celtics Joe Mazzulla vedel, že hoci proti sebe nastúpili najlepší tím ligy s najhorším, nemohol to byť pre jeho zverencov jednoduchý zápas. "Po každej prehre hrajú hráči Detroitu aktívnejšie. Veľmi túžia vyhrať a ono to príde."

Minnesota si upevnila prvú priečku v Západnej konferencii, keď zdolala Dallas 118:110. Anthony Edwards zaznamenal za Timberwolves sezónne maximum 44 bodov. Za Mavericks nenastúpil v druhom zápase v priebehu dvoch dní Luka Dončič, ktorý má problémy so stehenným svalom a Kyrie Irving chýbal pre zranenie päty v jedenástom zápase v sérii.

Aktuálne najlepšiu formu v súťaži má Denver. Obhajcovia titulu uspeli v šiestom stretnutí v rade, keď si poradili s Memphisom 142:105. Nikola Jokič zaznamenal 12. triple double v sezóne - 26 bodov, 14 doskokov a 10 asistencií. Navyše v zápase ani raz neminul. Do koša mu padlo všetkých 11 striel z poľa, vrátane jedinej trojky a všetky tri šestky. Je jediným hráčom histórie spoločne s Wiltom Chamberlainom, ktorý dokázal viac ako raz v kariére zapísať triple double a zároveň neminúť strelecký pokus. Grizzlies chýbal chorý líder Ja Morant. Denver je na západe druhý o 1,5 duelu za Minnesotou.

V drese Indiany sa zaskvel Tyrese Haliburton, ktorý 21 bodov doplnil kariérnym maximom 20 asistencií a zároveň nevyprodukoval jedinú stratu. Pacers zvíťazili v Chicagu 120:104.