Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Bratislava

V Merice na bratislavskom Devíne stále trvá mimoriadna situácia

Ilustračná snímka Foto: TASR - Martin Baumann

Konkrétne ide o úsek od poslednej odbočky k rodinným domom za farským kostolom približne po odbočku k novovzniknutej obytnej zóne.

Bratislava 18. júla (TASR) – V bratislavskom Devíne naďalej trvá mimoriadna situácia, ktorú mestská časť vyhlásila ešte začiatkom mesiaca. Stalo sa tak po prívalových dažďoch, ktoré spôsobili zosuv pôdy a vyvrátenie stromov na Štítovej ulici. "Vznikla nebezpečná situácia ohrozujúca život, zdravie a majetok osôb v lokalite Merice," uviedla pre TASR devínska starostka Ľubica Kolková.

Zosuv pôdy, vyvrátené stromy a hroziaci lavínový efekt totiž do značnej miery začali ohrozovať ulicu, ktorá leží na dne strmej rokliny. Ide konkrétne o úsek od poslednej odbočky k rodinným domom za farským kostolom približne po odbočku k novovzniknutej obytnej zóne v spomínanej lokalite Merice. Podľa starostky je to jediná prístupová komunikácia pre obyvateľov daného miesta, ktorá však nespĺňa náležitosti cesty podľa platných noriem. Ulica je pritom podľa Kolkovej jednosmerná, v niektorých miestach je dokonca užšia ako 3,5 metra a dve autá sa pri prejazde nevedia vyhnúť.

Samospráva sa pritom už v minulosti niekoľkokrát obrátila na kompetentné úrady a žiadala aj o finančnú pomoc od štátu. "Bolo nám povedané, že sme asi dvojstý v poradí. Chceli sme to pritom riešiť preventívne," skonštatovala Kolková. Zosuv pôdy sa síce nateraz zastavil, pri ďalších prívalových dažďoch sa ale to môže zmeniť. Mestská časť však nemá dostatok finančných prostriedkov na komplexné riešenie situácie, pritom je stále v nútenej správe. Podľa starostky vie zafinancovať akurát právnu analýzu, ktorú si vedenie mestskej časti nechalo vypracovať. V nej by mali odborníci a statik posúdiť aktuálny stav, vypracovať odborné stanovisko a navrhnúť možné opatrenia. Kolková pripúšťa patovú situáciu.

Štítová ulica tak v súčasnosti v úseku zosuvu ostáva uzatvorená, a to dopravným značením, aj páskou. Keby sa dalo, mestská časť by na komunikáciu nepúšťala nikoho. Keďže ale ide o jedinú prístupovú cestu pre niektorých obyvateľov, tí po nej chodiť môžu, lebo musia. V praxi však vyhlásenie takejto mimoriadnej situácie znamená zákaz vstupu do ohrozenej oblasti nepovolaným osobám a uzavretie časti komunikácie pre prejazd voľne prechádzajúcich vozidiel. Vzniknutá škoda bude vyčíslená až po odvolaní mimoriadnej situácie.

Podobné situácie podľa starostky pritom hrozia aj v iných lokalitách v Devíne. "Charakter piesčitej priepustnej a ílovitej nepriepustnej vrstvy na strmých svahoch spôsobuje pri výdatných zrážkach zosuvy pôdy a takýto reliéf je charakteristický pre viaceré lokality v našej mestskej časti," vysvetlila Kolková. Za jeden z najväčších problémov označuje v tejto súvislosti fakt, že územný plán hlavného mesta, podľa nej paradoxne, povolil v roku 2007 výstavbu v mnohých z takýchto lokalít. Často ide o bývalé vinohrady či záhrady. "Statika svahov, ktoré nie sú spevnené, sa tak výrazne narúša," doplnila Kolková.

Starostka tak zároveň apeluje na reguláciu a usmerňovanie výstavby s dôrazom na odvod dažďových vôd, aj keď reguláciu môže verejnosť vnímať ako poškodzovanie majetkových práv, ďalším opatrením je aj udržateľnosť existujúcich dažďových vpustí. "Konkrétne pre Štítovú hľadáme riešenia, možnosti a zdroje na spevnenie svahov tejto rokliny a následnú opravu komunikácie," dodala Kolková.