Ekonomika

SaS sa pre zákon o osobitnom odvode obráti na Ústavný súd

Podľa SaS Ústava SR explicitne hovorí, že na Slovensku funguje sociálne-trhová ekonomika a štát chráni hospodársku súťaž. Všetky tieto tri atribúty ale boli podľa nich týmto zákonom porušené.

Európska centrálna banka mierne zhoršila odhad rastu ekonomiky

ECB potom, ako oznámila ponechanie úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni a zároveň oficiálne ukončenie programu nákupu aktív, informovala, že rast ekonomiky nedosiahne tento rok 2 %.

Finančná správa odovzdala ceny Merkúr 2018

Zástupcovia ocenených spoločností si podľa nej v Bratislave prevzali ocenenie Merkúr 2018 z rúk prezidentky finančnej správy Lenky Wittenbergerovej.

Ukrajina očakáva prvú tranžu úveru od MMF

Prvú splátku pohotovostného úveru by mala Ukrajina získať pred vianočnými sviatkami, pričom banka odhaduje, že jej výška sa bude pohybovať od 1,4 miliardy do 1,9 miliardy USD.

Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v týždni skončenom 8. decembra na sezónne upravenej báze klesol o 27.000 na 206.000.

Európska centrálna banka formálne ukončila program nákupu dlhopisov

Rada guvernérov ponechala kľúčový úrok na 0 %. Jednodňová refinančná sadzba zostala na úrovni 0,25 % a jednodňová sadzba sterilizačných operácií na úrovni -0,40 %.

Kanadský Bombardier získal v Číne kontrakt za vyše 450 mil. USD

Firma Bombardier Sifang Transportation, v ktorej Bombardier vlastní 50-percentný podiel, uviedla, že získala v Číne kontrakt na dodávku celkovo 168 vagónov vysokorýchlostných vlakov.

Budúcnosť kamenného obchodu Vol.3

Ako zachovať priazeň kamenných obchodov? Aké sú fungujúce riešenia obchodníkov? Ako sa správajú projekty prinášajúce reálne ROI?

Poľnohospodárska komora sa zúčastňuje na protestoch v Bruseli

Na protestnom zhromaždení sa zúčastňujú poľnohospodárske a potravinárske samosprávy piatich európskych krajín – okrem Slovenska aj z Českej republiky, Poľska, Litvy a Lotyšska.

Moscovici: Zvýšenie deficitu Francúzska môže byť len dočasné

Očakáva sa, že Francúzsko prekročí strop pre deficit po tom, ako prezident Emmanuel Macron urobil ústupky protivládnym demonštrantom, ktoré však spôsobia dieru v rozpočte vo výške 10 miliárd eur.

Všeobecný súd EÚ znížil pokuty pre Slovak Telekom a Deutsche Telekom

Všeobecný súd vo štvrtok dvoma rozsudkami vo veľkej miere potvrdil konštatovania eurokomisie, že podnik vytvorený firmami Slovak Telekom a Deutsche Telekom zneužil dominantné postavenie na trhu.

Galli: Talianska vláda zníži o niekoľko miliárd eur výdavky na reformy

Conte po stretnutí s Junckerom nespresnil, ako chce znížiť deficit. Povedal len, že vláda môže predať viac štátnych aktív, ako pôvodne plánovala.

A. Danko: Peniaze z osobitného odvodu pôjdu slovenským výrobcom

Národná rada (NR) SR zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce schválila začiatkom decembra.

Globálny trh s ropou by mohol skĺznuť do deficitu skôr, ako sa čakalo

Neistota v súvislosti s vývojom globálnej ekonomiky v dôsledku obchodného napätia medzi USA a Čínou by mohla v budúcom roku podkopať spotrebu ropy v čase, keď sa rast ponuky znižuje.

Švajčiarska centrálna banka pokračuje v expanzívnej menovej politike

Rozhodnutie Švajčiarskej národnej banky znamená, že trojmesačná Libor sadzba zostáva v pásme -1,25 % až -0,25 %, v súlade s odhadmi ekonómov.

Odvod pre reťazce zvýši podľa opozície ceny a je v rozpore s právom EÚ

Zákon kritizoval aj poslanec hnutia Sme rodina Milan Krajniak. Pýtal sa, koho napadlo, že zvýšením cien potravín sa podporia slovenskí poľnohospodári.

V. Vaňo: Tvrdý brexit by na Slovensku ohrozil tisíce pracovných miest

Brexit bez dohody by mal negatívny dosah aj na nemeckú ekonomiku, kam smeruje 23 % slovenského vývozu. Vaňo upozornil aj na iné riziko v budúcom roku, keď nastane termín odchodu Veľkej Británie z EÚ.

P. Pellegrini: Verím, že riešenie osobitného odvodu je správne

Zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov prešiel parlamentom 6. decembra 74 hlasmi.

Zisk cestovnej kancelárie TUI v uplynulom roku vzrástol o 14%

Čistý zisk spoločnosti za 12 mesiacov do konca septembra 2018 sa zvýšil na 732,5 milióna eur zo 644,8 milióna eur v predchádzajúcom finančnom roku.