< sekcia Fortunaliga

Slovan zvíťazil v Trenčíne 1:0, Ružomberok prehral s B. Bystricou

Slovanista Marko Milinkovič (uprostred) sa teší po strelení gólu Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Víťazný gól Slovana strelil Marko Milinkovič.

Trenčín 5. apríla (TASR) - V sobotňajšom šlágri 25. kola futbalovej Corgoň ligy zvíťazil úradujúci majster Slovan Bratislava na ihrisku druhého tímu tabuľky AS Trenčín 1:0. Víťazný gól strelil Marko Milinkovič. "Belasí" zvýšili osem kôl pred koncom sezóny náskok pred AS už na 14 bodov, najbližšie doma hostia Myjavu.

Oba tímy sa od začiatku zápasu zamerali najmä pozornú obranu so snahou o rýchly prechod stredným pásmom do útoku. Gólové príležitosti sa však rodili sporadicky. V 12. min Gorosito otáľal s odkopom lopty, problémy mu urobil dotieravý Holúbek, ktorý našiel Maleca, ale jeho pokus zvnútra šestnástky mieril do nebies. O sedem minút Soumah vypichol loptu Kleščíkovi, no ten mu napokon v poslednej chvíli loptu odkopol na rohový kop. Oba tímy si dôsledne strážili územie pred pokutovým územím. Gól mal na kopačke Soumah, keď po odrazenej lopte z rohového kopu poriadne natiahol Volešáka.

Slovanisti v druhom polčase dokonale zaskočili Trenčanov. Prihrávku do voľného priestoru premenil na gól Milinkovič, keď preloboval vybehnuvšieho Volešáka – 0:1. Na opačnej strane mohol ihneď vyrovnať Mondek. Loptu iba dočahoval a poslal ju z päťky mimo troch žrdí. Trenčania sa nadýchli k ofenzíve, no Slovan svedomito bránil. V 67. min sklepol na hranicu šestnástky loptu pre Hajradinoviča Čögley, jeho pokus ale opečiatkoval iba brvno Pernišovej brány. Následne sa neujal ani Maduho pokus spoza šestnástky. Desať minút pred koncom Mišákov pokus z rohu šestnástky opečiatkoval ľavú tyč. Keďže tri minúty pred koncom zápasu Hajradinovičov priamy kop nikto do siete neusmernil, Slovan vyhral aj šiesty zápas jarnej časti.

Trenčín – Slovan Bratislava 0:1 (0:0)

Gól: 55. Milinkovič. Rozhodoval: Vlk, ŽK: Čögley, Baéz - Grendel, Peltier, Perniš, 4467 divákov

Zostavy a striedania:

Trenčín: Volešák – Čögley (83. Bero), Ramón, Kleščík, Madu – Baéz – Simon, Hajradinovič, Holúbek, Mondek (65. Mišák) – Malec

Slovan: Perniš – Bagayoko, Gorosito, Niňaj, Vrablec – Peltier (81. Mészáros), Bagi, Grendel (90.+ Hudák), Milinkovič – Soumah (88. Halenár), Vittek

Ivan Vrabec, tréner Trenčína: "Chcel by som sa v prvom rade poďakovať hráčom za predvedený výkon a obecenstvu, ktoré pri nás stálo. Pre hráčov je odmenou to, že diváci po zápase vstali a tlieskali. My si pôjdeme svojou cestou a jeden takýto zápas nás nerozladí."

Jozef Valovič, tréner Slovana: "Podali sme zodpovedný a disciplinovaný výkon, dali sme jeden gól a ten bol trojbodový. Druhý polčas sme hru mali pod kontrolou, súpera sme do ničoho nepustili. Ukázala sa naša vyzretosť. Súper nemal čo stratiť, otvoril hru, snažil sa nás prečíslovať. Zápas sa skončil našim víťazstvom, za čo sme radi."

xxxxx

Ružomberok prehral s Banskou Bystricou 0:1

Fabián Slančík
Vo 4. minúte Slančík dostal kolmicu za obranu Liptákov, v ružomberskej šestnástke si ľahúčko zasekol stopéra Adamoviča a presnou strelou do ľavého kúta nedal brankárovi Kováčovi žiadnu šancu – 0:1. V 26. minúte mohlo byť vyrovnané, Ďubek krásnym pasom oslovil Zreľáka, ten si dobre prebral loptu vo „veľkom vápne“ vojakov, no chytal sa za hlavu, že minul priestor medzi žrďami. Domáca obrana kopila chyby. V 15. minúte po akcii Slančík – Střihavka mal Kliment pred sebou prázdnu bránu, no poslednej chvíli ratoval Maslo. O tri minúty neskôr zase Chrien obišiel aj Kováča a jeho strelu z uhla na bránkovej čiare stopol Adamovič. Ružomberčania do prestávky nič nevymysleli, vpredu boli úplne bezzubí.

V druhom polčase sa obraz hry nezmenil, hostia boli rýchlejší, futbalovejší aj nebezpečnejší. Hneď v jeho úvode sa Bystričania natlačili pred domácu bránu a Slančík v páde trafil bočnú sieť. V 54. minúte Kliment vyzval na druhý gól novú akvizíciu Dukly českého legionára Střihavku, no ten zo šiestich metrov v tutovej pozícii prestrelil. Po dlhom čase, v 58. minúte prišiel nebezpečnejší okamih zo strany Liptákov, Almaský sa uvoľnil za hranicou pokutového územia, ale mieril iba nad. V 60. minúte na druhej strane Kováč v páde len reflexívne nohou vyrazil tečovanú strelu Slančíka z bezprostrednej blízkosti. V 66. minúte domáci gólman kryl Chrienovu štipľavú ranu zvnútra šestnástky. V závere Ružomberčania predsa svojho súpera pritlačili a usadili sa na jeho polovici. V 80. minúte veľmi pekný futbalový moment ponúkol striedajúci Kotora, ale takisto mal vychýlený projektil.

MFK Ružomberok – Dukla Banská Bystrica 0:1 (0:1)

Gól: 4. Slančík. Rozhodoval: Weiss, ŽK: Maslo, Adamovič - Chrien, B. Lupták, Kliment, Vajda, 1803 divákov

Ružomberok: Kováč – L. Lupták, Kružliak, Adamovič, Maslo – Zošák (46. Almaský, 78. Kotora), Nagy – Zreľák, Ďubek, Lovás (23. Bartoš) – Serečin

Banská Bystrica: Boroš – Vajda, Nosko, Podstavek – B. Lupták – Kliment, Chrien (76. Rejdovian), Považanec, Peňaška, Střihavka (65. Plavšič) - Slančík (90.+ Šovčík)

Jozef Chovanec, tréner Ružomberka: "Chceli sme hrať lepšie, zápas nám po žiadnej stránke nevyšiel. Očakávanie od tohto stretnutia sme nesplnili a súhlasím, že víťazstvo hostí mohlo byť vyššie. Takže aj trošku šťastie stálo pri nás. Bystrica hrala veľmi koncentrovane smerom dozadu, bola lepšia v osobných súbojoch, aj celkove vyzerala lepšie na ihrisku ako my."

Norbert Hrnčár, tréner Banskej Bystrice: "Mne sa zápas hodnotí s dobrými pocitmi. Podali sme veľmi dobrý výkon, boli sme lepším tímom a vytvorili sme si množstvo šancí. Výsledok ani neodzrkadľuje dianie na ihrisku, mohli sme vyhrať vyšším rozdielom. Slančík po zdravotných problémoch bol opäť taký, akého ho chceme."

xxxxx

Košice zvíťazili nad Nitrou 1:0

Ako prvý sa o strelu pokúsil hosťujúci Böhm, no jeho pokus v 4. minúte spoza šestnástky letel nepresne. Domáci odpovedali o dve minúty rýchlou akciou, na ktorej konci bol Viazanko, ktorému však obrana Nitry nedovolila vystreliť. V 7. minúte nestrieľal presne ani Nitran Kutra a hlavička domáceho Korijkova po Pačindovom centri skončila v rukách brankára Nitry Putnockého. Hostia pohrozili v 17. minúte akciou Clebera, Bašista ho však v poslednom momente stihol odzbrojiť. Hostia hrozili najmä z brejkov a jeden z nich zakončil Böhm tvrdou strelou tesne nad bránku. Najväčšiu šancu prvého polčasu mal Košičan Haskič. V 41. minúte bol na konci kombinačnej akcie, ktorú zakončil do bočnej siete.

Hneď v úvode druhého dejstva skúšal šťastie krížnou strelou z vnútra šestnástky Viazanko, no Putnocký jeho šancu zmaril efektným zákrokom. Hostí za pasívnejšiu hru v druhom dejstve potrestal v 58. Haskič. Domáci útočník sa individuálnou akciou dostal cez obrancov Nitry a zblízka prestrelil Putnockého - 1:0. Druhý gól domácich nepridal v 61. minúte Novák, ktorého tvrdú strelu Putnocký zneškodnil. Na Košičanoch bola viditeľná snaha o druhý gól, v 70. minúte strieľal Diaby tesne vedľa bránky. Hostia sa dlho nevedeli dostať na dostrel košickej bránky, no v 80. minúte po rohovom kope Clebera nebol ďaleko od vyrovnania Kostelný. Jeho pokus však nemieril medzi tri žrde. V ďalšom priebehu zápasu si už nik z aktérov nevypracoval vážnejšiu šancu a tak domáci zvíťazili najtesnejším rozdielom.

MFK Košice - FC Nitra 1:0 (0:0)

Gól: 58. Haskič. Rozhodoval: Matúš, ŽK: Novák, Diaby, Korijkov - Kolbas, Kostelný, Forbs, 1822 divákov.

Košice: Tofiloski – Korijkov, Sekulič, Bašista, Ostojič – Viazanko, Bukata, Diaby (90. Huk), Pačinda (77. Dordevič) – Novák, Haskič (71. Skvašík)

Nitra: Putnocký – Pillár, Husár, Kolbas, Harbuľák (63. Boszorád) – Nascimento, Šmehyl, Augustín (85. Čery), Kutra (69. Forbs) - Kostelný, Böhm

Radoslav Látal, tréner Košíc: "Do zápasu sme chceli vstúpiť aktívne a čo najskôr streliť gól. Prvý polčas nám však nevyšiel, nehrali sme v ňom dobre. Pred druhým dejstvom sme si povedali, že musíme hrať nátlakovo. Nitra bola ťažkým súperom a som rád za zisk troch bodov."

Ladislav Hudec, tréner Nitry: "Hráme o záchranu a chceli sme bodovať. Šancu na zisk bodov sme si však premrhali v prvom polčase. Mali sme v ňom aj brejky, ktoré sme mali využiť. Chýbali nám zranený Mikuš i Špalek, ktorý ochorel. Sú to mladí hráči, no pre nás dôležití. V druhom polčase sa ukázala technická kvalita hráčov Košíc. V prvom polčase sme mali dať gól a naša šanca na zisk bodov by bola väčšia."

xxxx

FK Senica - FK DAC 1904 Dunajská Streda 3:3

V prvom polčase sa hralo v Senici rušné stretnutie s piatimi gólmi. Už v 10. min mohli ísť do vedenia hostia, keď nastrelili žrď a dorážka Gergela minula senickú bránku. Gól padol na druhej strane, keď Irobiso využil chybu stopéra Klabníka a sám zoči-voči brankárovi ho prestrelil pomedzi nohy. V 22. min z priameho kopu z 20 metrov Gergel strelou k ľavej žrdi vyrovnal. O 2 minúty zakončoval hlavou Majerník, ale jeho pokus kryl brankár Šulla. Hosťom sa podaril obrat v 26. min po krásnej akcii od polovice ihriska, keď dostal loptu za obranu Szarka a strelou k pravej žrdi upravil na 1:2. Seničania vyrovnali v 37. min po kombinačnej akcii Pirosku s Robertom a zakončení Hiaga. Senická obrana v prvom polčase hrala na hlinených nohách a v 42. min "dopriala" Szarkovi veľa priestoru pred šestnástkou a dunajskostredský útočník strelou do pravého horného rohu opäť dostal hostí do vedenia.

Druhý polčas sa začal likvidačným zákrokom Szarku na domáceho Kóňu, ktorý skončil v nemocnici. Szarka najskôr uvidel z rúk rozhodcu Valáška iba žltú kartu, ale keď hlavný rozhodca videl ako vyzerá "dokaličená" Kóňova noha, okamžite vytiahol červenú kartu. Domáci sa ihneď pustili do ofenzívy a chceli využiť početnú výhodu na otočenie vývoja zápasu. Piroskovu strelu z voleja v 54. nmin brankár Penksa vyškriabal na rohový kop a po Irobisovej hlavičke chýbal senickému kapitánovi iba krok, aby loptu usmernil do siete. Chvátalova strela letela tesne vedľa bránky a Irobisovu strelu brankár Penksa vyrazil na rohový kop. Gólu sa Záhoraci dočkali v 79. min, keď po prihrávke Irobisa sa v šestnástke presadil Piroska a strelou k pravej žrdi strelil svoj 10. gól sezóny. O malú chviľu mohli ísť domáci do vedenia, lopta po Irobisovej tečovanej strele takmer skončila v dunajskotredskej sieti. Nervózny zápas vyvrcholil ešte v 86. min, kedy po druhej žltej karte bol prísne vylúčený Opiela. Hoci sa nadstavovalo 5 minút, na skóre záopasu sa už nič nezmenilo.

FK Senica - FK DAC 1904 Dunajská Streda 3:3 (2:3)

Góly: 11. Irobiso, 37. Hiago, 79. Piroska - 22. Gergel, 26., 42. Szarka. Rozhodoval: Valášek, ŽK: Opiela, Chvátal - Krišto, Klabník, Szabo. ČK: 86. Opiela (Senica) po druhej ŽK - 49. Szarka (DAC). 1728 divákov.

FK Senica: Šulla - Roberto, Pavlík, Gava, Slinkin (85. Mazáň) – Kóňa (50. Chvátal) - Hiago, Opiela, Piroska, Kalabiška (63. Kosorín) - Irobiso

FK DAC 1904 Dunajská Streda: Penksa - Turňa, Klabník, Pet. Majerník, Szabo - Straka, Krišto (66. Kwin) - Ujlaky (89. Valenta), Gergel (64. Matúš), Brašeň - Szarka

Pavel Hapal, tréner Senice: "Na srdci mám toho veľmi veľa. Je mi veľmi ľúto Tomáša Kóňu, čo sa mu stalo. Slovenský reprezentant a vynikajúci futbalista možno dnes prišiel o zvyšok svojej kariéry. Ak v tom tréner hostí nevidel úmysel, tak je mi ľúto aj jeho. Takéto zákroky na ihrisko nepatria. Takto si ničiť svojich vlastných futbalistov, reprezentantov. Szarka mu tú nohu zlomil úmyselne. Je mi z toho zle, hodnotiť nemám viac čo."

Mikuláš Radványi, tréner Dunajskej Stredy: "Do zápasu sme vstúpili dobre. Odohrali sme výborný prvý polčas. Dvakrát sa domáci dokázali vrátiť do zápasu, nakoniec sme odchádzali do kabín s jednogólovým vedením. Bohužiaľ, v druhom polčase sa stalo to, čo sa stalo. Za zákrok Szarku sa ospravedlňujem. V jeho zákroku určite úmysel nebol. Prajem Tomášovi skoré uzdravenie."

xxxx

Spartakovskom derby úspešnejšia Trnava

V spartakovskom derby ako prví mierili do priestoru brány domáci, keď v 15. minúte strieľal Pekár. V 20. minúte podnikli Trnavčania kontru, ktorú finalizoval strelou Schranz, Solnička si s ňou poradil. V 30. minúte už bol prikrátky na Sabovu strelu k žrdi z hranice pokutového územia – 0:1. Podobnú streleckú parketu mal k dispozícii aj Vlasko v 40. minúte, no mieril privysoko. Záverečnú šancu prvého dejstva mal po centri hlavičkujúci Kosík, no úspešný nebol.

Výbornú príležitosť na vyrovnanie mal v 52. minúte Šulek, jeho hlavička po centri Daniela tesne minula priestor brány. Gólovo tak "udreli" hostia, v 58. minúte našiel Sabo v 16-tke Kuzmu a ten rozvlnil sieť – 0:2. Kuzma skúšal šťastie aj o dve minúty "placírkou" k žrdi, Solnička chytil. Konštrukciu Rusovovej brány otestoval v 69. minúte ďalekonosnou strelou Pekár, lopta skončila na brvne. V 81. minúte už bol rozdiel trojgólový, keď sa zblízka na dvakrát presadil striedajúci Hodek – 0:3. Ten istý hráč pálil aj v 86. minúte tento raz tesne minul. Bodkou za stretnutím boli neúspešné zakončenia Chovanca na jednej a Kosíka na druhej strane.

Spartak Myjava – Spartak Trnava 0:3 (0:1)

Góly: 30. Sabo, 58. Kuzma, 81. Hodek. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Duga, Kosík, Častulín - Vyskočil, 2561 divákov

Myjava: Solnička – Siva, Černáček, Častulín, Šulek – Oršula (67. Urgela), T. Bruško (46. Duga), Marček, Pekár (85. Kováč), Daniel – Kosík

Trnava: Rusov - Sabo, Čarnota, Grabež, Janečka – Procházka, Tóth, Kuzma, Vlasko (83. Mikovič) – Schranz (81. Chovanec), Vyskočil (75. Hodek)

Radúz Dorňák, tréner Myjavy: "My sme si boli vedomí, že nastupujeme do extrémne ťažkého zápasu, pretože v priebehu týždňa už to bol náš tretí zápas. Vedeli sme, že sme v určitej nevýhode voči Trnave v tom zmysle, že Trnave sa predtým podarili dva výsledky, bola psychicky hore. Nám sa naopak posledné dva zápasy nevydarili, navyše sa trápime v koncovke, takže sme to chceli dnes odčiniť. Bolo vidno, že hráči Trnavy majú lepší pohyb, boli čipernejší na lopte, čo nám robilo dosť veľký problém. Opäť sa ukázalo, že v posledných zápasoch sú našim najväčším nepriateľom konštrukcie brán. So zápasom sa dalo ešte niečo urobiť, keď sme urobili prvé striedanie a preskupili hráčov z ľavej strany do pravej. Lenže sme nevyužili Šulekovu šancu, ktorý hlavičkoval tesne vedľa. V 1. polčase za ešte relatívne priaznivého stavu mal šancu ešte Kosík hlavou. Trápime sa v koncovke, musíme s tým niečo robiť aj v tréningovom procese.“

Juraj Jarábek, tréner Trnavy: „Veľmi sme túžili dnes na Myjave vyhrať, pretože bilancia nebola lichotivá. Sú tu veľmi dobré vzťahy medzi majiteľmi, takže my sme museli dať aj pánovi majiteľovi darček a sme radi, že sa nám to podarilo a že víťazstvo chlapci venujú jemu. Chceme vyhrať každý zápas a dnes to vyšlo. Poctivo sme sa pripravili na Myjavu, eliminovali sme ich silné zbrane, rýchlu prechodovú fázu a štandardné situácie. Naopak, vedeli sme, kde majú slabiny. Po prvom góle Erika Saba z nás spadla zviazanosť. Myslím, že druhý polčas sme dominovali. Zaslúžene sme zvíťazili. Ďakujem chlapcom, pretože podali dobrý, kolektívny výkon.“