Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Fortunaliga

Podbrezová naďalej bez straty bodu, Michalovce opäť zdolali majstra

Na snímke vpravo hráč Trnavy Oliver Janso a hráč Podbrezovej Miroslav Viazanko v zápase 12. kola jesennej časti Fortuna ligy medzi FC Spartak Trnava - ŽP Šport Podbrezová v Trnave v sobotu 15. októbra 2016. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Prešov získal cenné tri body proti Ružomberku.

Trnava 15. októbra (TASR) - Značne oslabení Trnavčania sa proti prekvapeniu jesene snažili od začiatku získať územnú prevahu, no sebavedomí hostia ich do 16-ky a k zakončeniu nepúšťali. Naopak, hrozbou pre domácu obranu boli skúsení Viazanko, Kuzma a Šafranko. Prvý vzruch prišiel v 22. minúte, keď centrovanú loptu Jirku odvrátil pred voľným Também kapitán hostí Kostelný do rúk brankára Kuciaka. O štyri minúty po centri Čögleya hlavičku Tambého pod brvno vytiahol Kuciak na roh. O chvíľu Greššák hlavičkoval tesne vedľa brány. Päť minút pred koncom polčasu vyskúšal pozornosť Kuciaka strelou spoza 16-ky Bališ. Hostia v prvom polčase priamou strelou brankára Jakubecha neohrozili.

V druhom polčase sa však "železiari" dostali nečakane do vedenia po hrúbke stopéra Tótha a jeho zbytočnej 'malej domov'. Loptu zachytil Bernadina, obišiel Jakubecha a nezadržateľne skóroval. O päť minút neskôr po rohovom kope hlavičkoval vedľa Greššák. V 65. minúte boli domáci blízko k vyrovnaniu, keď prihrávku Bališa na Tambého vystihol Kostelný a odvrátil pohromu. O minútu neskôr opäť Bernadina išiel sám na Jakubecha, no vystrelil vedľa. V 73. minúte Podbrezová zvýšila svoje vedenie, keď Viazanko zachytil 'malú domov' Čögleya a tečovanou strelou prekonal Jakubecha. V 77. minúte po centri Jirku hlavičkoval Dubec tesne nad bránu. To bolo zo strany domácich všetko, hostia aj za cenu dvoch ošetrovaní a chvíľami zdržovania udržali zaslúžené víťazstvo proti zdecimovanej a rozladenej Trnave.

Spartak Trnava - ŽP Šport Podbrezová 0:2 (0:0)
Góly: 5
0. Bernadina, 73. Viazanko. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Janso, Greššák - Šafranko, Kuzma, Kuciak, 3320 divákov.

Zostavy a striedania:

Trnava: Jakubech – Čögley, Tóth, Godál, Janso (73. Dubec) – Richnák, Greššák – Jirka, Mikovič, Bališ (69. Gagnon) – També

Podbrezová: Kuciak – Turňa, Krivák, Kostelný, Djordjevič – Kochan, Podio – Viazanko (87. Migaľa), Kuzma (90. Kupčík), Šafranko - Bernadina (90.+ Duda)

Miroslav Karhan, tréner Trnavy: "Prvý polčas bol z našej strany pomerne dobrý, hostia nemali žiadnu šancu. Po zmene strán bol rozhodujúcim momentom prvý gól, ktorý sme ponúkli súperovi po hrúbke Tótha. Rovnako tak druhý gól bol predčasným vianočným darčekom z našej strany Podbrezovej."

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Dnes sme podali veľmi dobrý, taktický výkon. V provom polčase nám viazla útočná fáza a dvakrát nás podržal brankár Kuciak. Obe mužstvá sa snažili držať stredovú zónu, my sme trpezlivo čakali na dobrý výsledok a sme šťastní, že sme v Trnave získali tri body. Teší ma, že chlapci od zápasu k zápasu rastú."

XXX

1. FC Tatran Prešov - MFK Ružomberok 2:1 (1:1)

Do prvej pološance sa už v 3. minúte dostali hostia. Danielov nebezpečný center sa snažil ekvilibristicky usmerniť Lačný, no jeho pokus brankár Talian zneškodnil. Postupne sa osmelili aj Prešovčania, ktorých už neviedol odvolaný tréner Stanislav Varga. V 11. minúte pri Rolincovej strele preukázal svoje kvality Macík, ktorý vytlačil loptu na roh. V 17. minúte minúte zahrmelo na opačnej strane. Sapara elegantným spôsobom naservíroval loptu na hlavu Kolčáka, ktorý ju umiestnil do siete - 0:1. Odpoveď Tatrana však na seba nenechala dlho čakať a už o tri minúty vyrovnal Katona, ktorý sa presadil po vyšachovaní súperovej defenzívy. Následne ofenzívne ladené výkony oboch tímov opadli, hralo sa prevažne medzi šestnástkami bez väčšieho vzruchu.

Futbalisti Tatrana Prešov, archívna snímka

Prešovu vyšiel vstup do druhého polčasu a v 54. minúte po strele Olansunjanmiho otočil vývoj stretnutia - 2:1. Náskok mohol poistiť Leško, ktorý dostal ideálnu prihrávku od Rolinca, ale Macík proti jeho strele pozorne zakročil. Prešov zaznamenal len druhé víťazstvo po návrate do najvyššej súťaže a vďaka nemu sa odlepil z posledného miesta tabuľky, na ktoré spadol ViOn Zlaté Moravce-Vráble.

20. Katona, 54. Olansunjanmi - 17. Kolčák. Rozhodoval: Očenáš, ŽK: Jacko - Lačný, Kolčák, 1260 divákov.

1. FC Tatran Prešov:
Talian - Jacko, Petko (34. Kačala), Dzurík, Micherda (87. Bujňák) - Leško, Olansunjanmi, Streňo, Keresteš - Rolinc, Katona (78. Kubus)

MFK Ružomberok: Macík - P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, Kupec - Kolčák (83. Kupec) - Daniel, Nagy, Sapara (64. Ďubek), Gál-Andrezly - Mareš (46. Chrien)

Hlasy trénerov:

Ján Karaffa, asistent trénera 1. FC Tatran Prešov: "Pokračovali sme vo výkonoch, ktoré sme podávali v nedávnych zápasoch. Rozdiel bol len v tom, že sa nám konečne podarilo streliť góly. Neinkasovali sme tak jednoducho, ako v nedávnych zápasoch. Chlapci dnes na ihrisku nechali všetko a zaslúžene si odniesli tri body."

Norbert Hrnčár, tréner MFK Ružomberok: "My sme si dobre rozbehli zápas. Boli sme aktívni, dostávali sme sa do šancí a vyústilo to do úvodného gólu. Potom sme si príliš ľahko nechali streliť vyrovnávajúci gól. Napriek tomu sme prvý polčas mali pod kontrolou. V druhom polčase sme príliš ľahko pustili súpera do šancí a ten dal druhý gól. Domáci si potom bojovným výkonom udržali víťazstvo."

XXX

MFK Zemplín Michalovce - AS Trenčín 2:0 (2:0)

Michalovčania začali proti majstrovi nebojácne a už v 10. minúte mohli otvoriť skóre, Koscelník však strelou z prvej tesne minul. Na druhej strane prenikol domácou obranou Bala, ale jeho strela išla tesne vedľa. Veľmi dôležitý okamih sa odohral v 29. minúte, keď pred unikajúcim Mensahom zatiahol ručnú brzdu Gabriel a videl za to červenú kartu. Majster dostal okamžite dvojitý trest, pretože z následného priameho kopu trafil perfektne pod brvno Žofčák. O chvíľu mohli domáci viesť už o dva góly, ale Danko a po ňom ani Koscelník neupratali do brány Mensahov center. V záverečných minútach prvého polčasu dali o sebe vedieť aj oslabení hostia, ktorí však dva dobre strieľané centre Balu nepretavili na vyrovnávajúci gól. Za nepremenené šance prišiel trest v nadstavenom čase, ked Mensah spoza šestnástky nádherne strelil druhý gól domácich.

V druhom polčase sa obraz hry trochu zmenil. Domáci sa viac stiahli do defenzívnej ulity a na druhej strane hostia mali viac loptu na svojich kopačkách. Znížiť mohli v 47. minúte, Macej však Šulekovu strelu vytlačil na roh. V 61. minúte mohlo zahrmieť aj na druhej strane, lenže Žofčákovu hlavičku Šemrinec vykopol. V 73. minúte Udeh zle rozohral, Škutka však v súboji so Šemrincom neuspel. Michalovčania mohli ešte zvýšiť, ale strieľaný center Regáliho v 90. minúte Kushta poslal tesne mimo žrde.

Na snímke vľavo nová posila MFK Zemplín Michalovce Igor Žofčák strieľa prvý gól brankárovi AS Trenčín Igorovi Šemrincovi v zápase 1. kola Fortuna ligy MFK Zemplín Michalovce – AS Trenčín v Michalovciach 16. júla 2016.

30. Žofčák, 45. Mensah. Rozhodoval: Kružliak, ŽK: Šimčák - Lawrence, Šulek, Ket, ČK: 29. Gabriel (Trenčín), 1480 divákov.

MFK Zemplín Michalovce: Macej - Koscelník, Sipľak, Qose, Šimčák - Sedlák - Žofčák (63. Kunca), Danko, Mensah, Kotora (73. Regáli) - Škutka (76. Kushta)

AS Trenčín: Šemrinec – Ket (79. Kvocera), Šulek, Kleščík, Skovajsa - Gabriel, Halgoš (46. Udeh) - Bala, Lawrence, Kalu - Janga (79. Nwofor)

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: "Myslím si, že sme videli veľmi dobrý zápas, čo sa týka výkonov obidvoch mužstiev. Prvý polčas patril nám, druhý hosťom. Paradoxne to bolo aj vtedy, keď hostia hrali o jedného menej. Nám vyšiel prvý polčas, v ktorom sme strelili dva góly a prakticky rozhodli."

Martin Ševela, tréner Trenčína: "Nám sa odchádza z Michaloviec veľmi ťažko. Mali sme iné predstavy, aj čo sa týka zápasu, aj čo sa týka výsledku. Pripravovali sme sa na to, že súper bude hrať na rýchle brejky. Výkon z našej strany nebol dobrý už do červenej karty. Po následnom dvojitom treste Michalovčania ovládli hru. Tešiť ma trochu môže druhý polčas, v ktorom sme boli herne lepší. Je však na zamyslenie, že v desiatich hráme lepšie ako v jedenástich."

XXX

Spartak Myjava – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:0 (1:0)

V zápase ako prví pohrozili hostia, keď po rohovom kope hlavičkoval v 5. minúte do priestoru brány Kapor. V 14. minúte odpovedali "kopaničiari" strelou Briganta, ktorú Kováč chytil. O dve minúty vystihol 'malú domov' hosťujúceho tímu Kolár, prihral Kukoľovi, pre ktorého už nebol problém trafiť odkrytý priestor brány – 1:0. Blízko ku gólu boli Myjavčania aj v 20. minúte, keď Kóňa zahral z ľavej strany prudko priamy kop a Kolárova hlavička prešla tesne ponad bránu. V nasledujúcich desiatich minútach boli hráči Zlatých Moraviec aktívnejší, ale do šance sa nedostali. V 37. minúte vystrelil z pravej strany Brigant, ale poslal loptu nad bránu. Veľká príležitosť Myjavčanov sa zrodila o minútu, Bílovský vysunul Kukoľa, ten ešte prihral Brigantovi, pred ktorým bol iba Kováč, ale jeden z brániacich hráčov sklzom strelu zablokoval. Bodku za prvým polčasom dala Obročníkova strela v 43. minúte, ktorá mierila vysoko nad bránu.

Po zmene strán zvýšili Myjavčania aktivitu. V 55. minúte atak Boszoráda na Kukoľa v pokutovom území vyhodnotil rozhodca ako nedovolený a nariadil jedenástku. Tú bezpečne premenil Machovec – 2:0. Ten istý hráč preveril Kováča v 61. minúte prudkou strelou zo strednej vzdialenosti. Hráči ViOnu mohli znížiť v 66. minúte, keď po rohovom kope hlavičkoval Kapor, ale lopta cez obranný val do siete neprekĺzla. Potom sa dlhé minúty duel odohrával prevažne v strede poľa, až v 84. minúte zakončil z otočky Konnsimbal, ale Hruška bol pozorný. V závere zápasu ešte pohrozil Ranko ďalekonosným pokusom a na opačnej strane prešla Holišova hlavička popred bránu. Myjava potvrdila rolu favorita a zdolala Zlaté Moravce 2:0.

16. Kukoľ, 56. Machovec (z 11 m). Rozhodoval: Marhefka, ŽK: Boszorád (Zlaté Moravce), 945 divákov.

Myjava: Hruška – Machovec, Ostojič, Pavlík, Beňo – Marček, Bílovský (84. Duga), Kóňa - Brigant (64. Sládek), Kolár (47. Holiš), Kukoľ

Zlaté Moravce: Kováč – Pintér, Kapor, Ranko, Boszorád – Orávik, Pastva (75. Bariš), Sedlák, Obročník, Válovčan (60. Konnsimbal) – Rejdovian (60. Guilavogui)

Mikuláš Radványi, tréner Myjavy: "Začali sme nervózne. Úvodných dvadsať minút sme sa poriadne do hry nedostali. Potom sme dali gól, keď nám súper, ako kolega povedal, prihral. Od tej doby sme začali hrať, boli sme pokojnejší a už to vyzeralo dobre. Podľa mňa mal rozhodca odpískať jedenástku, keď súperov hráč v gólovej šanci fauloval Briganta. Do konca prvého polčasu sme už hru kontrolovali. Mali sme dobré brejkové situácie, ktoré sme nedotiahli do konca. Druhý polčas po druhom góle už bol o tom, aby sme zápas dohrali do konca. Myslím si, že súpera sme okrem jednej šance, ktorú mal po rohu, do ničoho nepustili. Naopak, keby sme mali lepšiu finálnu fázu, tak sme mohli dať ďalšie góly. Vyhrali sme 2:0, máme ďalšie tri body a hráči išli na doraz. Musím ich pochváliť, videl som u nich túžbu po víťazstve a to je dôležité."

Peter Gergely, tréner Zlatých Moraviec: "Podľa môjho názoru sme v dnešnom zápase neboli horším mužstvom. Snažili sme sa hrať, zápas sme dobre začali. Bohužiaľ sme súperovi prihrali na gól, čo využil a má takú kvalitu, že si dokáže takýto zápas postrážiť. Pokiaľ vonku nedáme gól, ťažko môžeme pomýšľať na bodový zisk. Hráčom môžem ťažko niečo vyčítať, lebo išli v zápase na doraz. Šance, ktoré sme mali, sme nevyužili, preto sme prehrali."