Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana

MS2024: Hokejisti Nemecka zvíťazili nad Poľskom, sú blízko k postupu

Na snímke zľava nemecký brankár Mathias Niederberger, poľský hráč Kamil Walega a Nemec Maksymilian Szuber v zápase B-skupiny Nemecko - Poľsko na MS v ľadovom hokeji 2024 v Ostrave 18. mája 2024. Foto: FOTO TASR - Michal Runák

Poliaci sú naďalej na poslednej 8. priečke skupiny.

Ostrava 18. mája (TASR) - Hokejisti Nemecka zvíťazili v sobotňajšom zápase "slovenskej" B-skupiny na MS v Ostrave nad Poľskom 4:2. Favorit zápasu sa v tretej tretine dostal do vedenia 3:0 a hoci Poliaci dvoma gólmi v krátkom slede znížili na 3:2, vyrovnať nedokázali. Nemci majú 12 bodov a triumfom nad Poľskom sú blízko k definitíve postupu do štvrťfinále. Poliaci sú naďalej na poslednej 8. priečke skupiny.

Pre oba tímy to bol predposledný šiesty zápas v základnej skupine. Nemci ju uzavrú po dvoch dňoch voľna v utorok 21. mája od 12.20, keď narazia na Francúzov, Poliaci budú hrať v pondelok od 20.20 s Kazachstanom.

B-skupina:

Nemecko - Poľsko 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Góly: 26. Ehl (Kastner, Tuomie), 16. Peterka (tr. strieľ.), 45. Ehliz (Pföderl, Michaelis), 57. Peterka (Reichel) - 54. Wajda (Lyszczarczyk, Dziubinski), 56. Komorski (Kostek, Krežolek). Rozhodcovia: Vikman (Fín.), M. Holm - Nyqvist (obaja Švéd.), Briganti (USA), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 9109 divákov.

Nemecko: Niederberger - Wissmann, J. Müller, Szuber, M. Müller, Fohrler, Ugbekile - Peterka, Stachowiak, Reichel - Kahun, Sturm, Tiffels - Pföderl, Michaelis, Ehliz - Ehl, Kastner, Tuomie

Poľsko: Zabolotny - Górny, Wanacki, Kruczek, Wajda, Dronia, Macias, Bryk, Kostek - Fraszko, Pasiut, Wronka - Michalski, Dziubinski, Lyszczarczyk - Walega, Pas, Zygmunt - Macias, Komorski, Krežolek

Oba tímy nastúpili na druhý zápas v priebehu dvoch dní a od úvodných minút sa hral vyrovnaný hokej. Na bezgólovej prvej tretine, v ktorej mali herne mierne navrch Nemci, nič nezmenili ani dve presilovky. V 26. minúte nevyužil poľský útočník Macias sľubnú šancu a Ehl z následného protiútoku prestrelil brankára Zabolotného - 1:0. V 36. minúte Dziubinski hodil hokejku v šanci Nemcov a Peterka z trestného strieľania zvýšil na 2:0. Keď Ehliz v 45. minúte zvýšil na 3:0, vyzeralo to na jasnú záležitosť Nemcov. Poliaci sa však nevzdali a do zápasu ich vrátil Wajda pokusom z ostrého uhla - 3:1. Krátko na to Poliaci využili zmätok v obrane súpera a Komorski dorazil vlastnú strelu - 3:2. Poliaci však nezvládli už nasledujúce striedanie, Reichel sa dostal do úniku, ktorý zakončil dorážkou Peterka - 4:2.

hlasy (TASR, iihf):

Kamil Walega, útočník Poľska: "Škoda, že sme za stavu 2:3 hneď inkasovali štvrtý gól. Žiaľ, už s tým nič nespravíme. Fanúšikovia nás aj dnes podporovali, sú takí po celý čas. Veľmi si to užívam. Teraz máme pred sebou zápas o všetko, v ktorom musíme zvíťaziť."

Alexander Ehl, útočník Nemecka: "Bol to naozaj náročný zápas, Poľsko nám to vôbec neuľahčilo, práve naopak. Ukázali, že sú konkurencieschopní tím a hrali celý čas naplno. My sme hrali 60 minút svoju hru a zaslúžili sme si tri body."