< sekcia Import

Začala sa sezóna chrípky, ukazujú údaje epidemiológov

llustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

Žiaci základných škôl vedú počtom chorých na chrípku.

Banská Bystrica 7. októbra (TASR) - Takmer rovnaká úroveň akútnych respiračných ochorení (ARO) a o štvrtinu vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) signalizujú pravdepodobne začiatok tohtoročnej chrípkovej sezóny. Tieto údaje zaznamenali v 40. kalendárnom týždni epidemiológovia v Banskobystrickom kraji.

V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je chorobnosť na ARO rovnaká a na CHPO nižšia o pätinu. Na ARO je v kraji v súčasnosti chorých 5069 ľudí, ktorých v tomto týždni do systému Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zahlásili ošetrujúci lekári. Predstavuje to prepočítanú chorobnosť 1536 na 100.000 osôb. Počet chorých na chrípku je aktuálne 473, čo je chorobnosť 83 osôb na 100.000 obyvateľov.

Najviac chorých na ARO v absolútnych číslach je medzi ekonomicky činným obyvateľstvom (20 až 59 rokov) a žiakmi základných škôl (šesť až 14 rokov). Žiaci základných škôl vedú počtom chorých aj na chrípku.

Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Zvolen, nasledujú okresy Lučenec a Rimavská Sobota. Len o niečo nižší počet chorých je v okresoch Žarnovica a Žiar nad Hronom. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení, je najvyšší počet pacientov tiež v okrese Lučenec, Veľký Krtíš, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

TASR o situácii informovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.