< sekcia Kultúra

Ennio Morricone vystúpi na dvoch koncertoch v Rusku

Významný taliansky hudobný skladateľ Ennio Morricone (vľavo) za dirigentským pultom, archívna snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Koncerty sú súčasťou Morriconeho svetového turné 60 Years of Music, ktoré trvá od roku 2016.

Moskva 10. októbra (TASR) - Taliansky hudobný skladateľ a dirigent Ennio Morricone absolvuje začiatkom novembra, tesne pred svojimi 90. narodeninami, dva koncerty v Rusku. Blížiacemu sa jubileu však vzhľadom na dôslednú prípravu nevenuje veľkú pozornosť, uviedol Morricone pre agentúru TASS.

Maestro vystúpi s Českým národným symfonickým orchestrom a londýnskym speváckym zborom Crouch End Festival Chorus 5. novembra v petrohradskom Ľadovom paláci a 7. novembra v moskovskom Štátnom kremeľskom paláci. Hosťkou bude portugalská speváčka Dulce Pontesová, ktorá sa venuje hudobnému štýlu fado.

Koncerty sú súčasťou Morriconeho svetového turné "60 Years of Music", ktoré trvá od roku 2016."Na oslavy vôbec nemyslím. Koncerty v Rusku sú teraz tým, čím sa zaoberám, pretože musím vyjsť na pódium a dirigovať. Mám sklony cítiť sa veľmi napäto a snažím sa maximálne sústrediť. Keď bude po koncertoch, budem rozmýšľať, ako oslávim svoje 90. narodeniny," uviedol taliansky skladateľ pre ruské médium.

Morricone v Rusku predstaví svoje najznámejšie skladby, ktoré vytvoril pre strieborné plátno, ako aj klasickú hudbu.

"Samozrejme, bude tam určité percento mojich najznámejších diel pre film, ktoré majú ľudia radi a ktoré rád opäť prezentujem. Zaznie aj trocha hudby, ktorá nie je až taká slávna, ale pre mňa znamená veľa. Rád s ňou oboznámim ruské publikum," prisľúbil Morricone, ktorý 10. novembra oslávi 90. rokov.

Morricone skomponoval hudbu do stoviek filmov ako Dobrý, zlý a škaredý (1966), Vtedy na Západe (1968), Vtedy v Amerike (1984), Misia (1986), Nepodplatiteľní (1987), Maléna (2000) či Osem hrozných (2015). Je držiteľom dvoch Oscarov a množstva ďalších ocenení vrátane Zlatého glóbusu a ceny BAFTA.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.