< sekcia Magazín

Vzácnemu žabiakovi v zajatí našli po 10 rokov partnerku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Predpokladalo sa, že Romeo je jedným z posledných zástupcov uvedeného druhu vodnej žaby, žijúceho v Bolívii.

La Paz 18. januára (TASR) - Samec vzácneho žabieho druhu Sehuencas, pomenovaný Romeo, žil desať rokov osamelý v akváriu prírodopisného múzea v bolívijskej Cochabambe, vedcom sa však nakoniec podarilo nájsť preňho v pralese mladú partnerku. Svitla tak nádej na odchovanie potomstva a posilnenie populácie v prírode, informovala v piatok agentúra DPA.

Predpokladalo sa, že Romeo je jedným z posledných zástupcov uvedeného druhu vodnej žaby, žijúceho v Bolívii. Tím biologičky Teresy Camachovej-Badaniovej z cochabambského Prírodopisného múzea Alcida d'Orbignyho však našiel pri svojej výprave do pralesa pod jedným z vodopádov celkove päť žiab Sehuencas - troch samcov a dve samice. Jednu zo samíc vybrali vedci ako partnerku pre Romea a v súlade s týmto zámerom jej dali meno Julia.

"Je silná a veľmi rýchlo pláva," povedala o nej Camachová-Badaniová v nedávnom rozhovore pre ochranársku nadáciu Global Wildlife Conservation. "Protiklady sa priťahujú - Romeo je veľmi nesmelý, Julia však vôbec. Myslíme si, že je pre Romea dobrou partnerkou," dodala.

Všetkých päť nájdených žiab umiestnili najskôr do karantény a preventívne ich ošetrili prípravkom proti plesňovému ochoreniu, ktoré tieto obojživelníky často postihuje. "Nechceme predsa, aby sa Romeo pri svojom prvom rande nakazil," vysvetlila biologička.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.