Kapitán bostonských medveďov Z. Chára si pripísal dve asistencie

Zdeno Chára so spoluhráčom Chrisom Kellym v obrannom zákroku pred brankárom Tuukkom Raskom. Foto: TASR/AP

Dôležitý krok smerom k postupu spravili víťazstvami Columbus a Detroit.

New York 9. apríla (TASR) - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára si v noci na stredu pripísal v zámorskej NHL dve asistencie, ani tie však nestačili jeho Bostonu k výhre. Bruins prehrali na ľade Minnesoty 3:4 po samostatných nájazdoch. Hráči Wild si vydretým víťazstvom definitívne zaistili miestenku v play off. Postup do vyraďovačky má istý už aj Philadelphia, ktorá si poradila s domácou Floridou hladko 5:2.

"Divochov" pritom posunul do play off už Columbus, ktorý ešte pred koncom ich zápasu zdolal ich prenasledovateľov z Phoenixu 4:3 po predĺžení. Tréner Minnesoty Mike Yeo to svojim zverencom oznámil pred treťou tretinou, keď prehrávali o jeden gól. "Bol to riskantný ťah, ale chcel som, aby sme do play off vstúpili prednými dverami a nie tými zadnými. A nie je lepšia cesta, ako sa to dá urobiť, než zdolať Boston," uviedol pre zámorské médiá. Hrdinom duelu sa stal útočník hostí Jason Pominville, ktorý strelil prvé dva góly Minnesoty a v 59. minúte prihral Ryanovi Sutterovi na ten vyrovnávajúci. V nájazdoch rozhodol o triumfe Wild jediný úspešný exekútor Mikko Koivu.

Kapitán Bostonu Chára tak v 76 dueloch prebiehajúcej sezóny zaznamenal už 39 bodov, pričom so sedemnástimi gólmi mu patrí štvrté miesto medzi všetkými obrancami. V drese Bostonu nechýbal ani Andrej Meszároš, ktorý strávil na ľade takmer 18 minút.

Ďalšími postupujúcimi sú hráči Flyers, ktorí proti predposlednému tímu ligy Floride nenechali nič na náhodu. Rozhodujúci krok spravili v druhej tretine, keď si za trinásť minút vypracovali náskok 4:0. "To, že sa Philadelphia vlani nedostala do play off, bolo neakceptovateľné. Uvedomovali sme si to. Sme hrdí na to, že nám to tento rok vyšlo, najmä po tom, aký sme mali začiatok sezóny. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme hrali takto aj v ďalších zápasoch," povedal dvojgólový strelec Claude Giroux.

Columbus a Detroit sa opäť priblížili k play of a Tatar sa vzdialil od MS

Dôležitý krok smerom k postupu spravili víťazstvami Columbus a Detroit. "Červené krídla" si poradili s posledným tímom celej ligy Buffalom 4:2, najmä vďaka vydarenej tretej tretine, ktorú vyhrali 3:1. Detroit si tak udržal siedmu priečku na Východe o bod pred Columbusom. Slovenskí Tomášovia Tatar a Jurčo sa tentoraz do bodových štatistík nezapísali. Pre trénera Mikea Babcocka to bolo už 414. víťazstvo na striedačke Red Wings, čím prekonal doterajší klubový rekord Jacka Adamsa.

Blue Jackets si víťazstvom nad Phoenixom (4:3 pp) udržali ôsmu priečku vo Východnej konferencii. "Účasť v play off by pre nás znamenala veľmi veľa," uviedol po zápase center "modrokabátnikov" Ryan Johansen, ktorý si vylepšil štatistiky o gól a asistenciu. Naopak, "kojotom" sa zúžila šanca prekĺznuť do vyraďovacej fázy sezóny, keďže o poslednú voľnú kartu na Západe budú zvádzať tuhý boj s Dallasom, ktorý má na konte o dva body viac. "Sme nesmierne sklamaní. Dnes sme chceli dva body," priznal kapitán Phoenixu Shane Doan.

Na rozdiel od Phoenixu, "hviezdy" v noci na stredu nezaváhali a v boji o poslednú voľnú kartu v Západnej konferencii skolili Nashville 3:2 po nájazdoch. Rozhodujúci gól dosiahol vo štvrtom kole nájazdov Tyler Seguin. "Tvrdo sme na tom pracovali. No postup ešte musíme spečatiť," zdôraznil tréner Lindy Ruff.

Alexander Ovečkin so spoluhráčmi oslavuje svoj 50. gól v sezóne.

Alexander Ovečkin prispel gólom a dvoma asistenciami k triumfu Washingtonu na ľade St. Louis 4:1. Ruský ostrostrelec tak už po piaty raz v kariére pokoril magickú 50-gólovú hranicu a má na dosah trofej Mauricea Richarda pre najlepšieho kanoniera základnej časti profiligy. "Znamená to pre mňa veľa. Je to veľké číslo a zostane mi to celý život," uviedol pre zámorské médiá Ovečkin, ktorý zaznamenal prvú 50-gólovú sezónu od ročníka 2009/10. Gólové maximum 65 presných zásahov si vytvoril ešte v sezóne 2007/08. Pre vyhláseného kanoniera to však môže byť len cena útechy, keďže Capitlas strácajú tri zápasy pred koncom základnej časti na ôsmy Columbus už štyri body. V bránke Washingtonu dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Braden Holtby, ktorý zlikvidoval 28 striel súpera a dosiahol 96,6-percentnú úspešnosť zákrokov.

Jamie McGinn z Colorada Avalanche a Jeff Petry z Edmontonu Oilers s Martinom Marinčinom v akcii pred brankárom Edmontonu Benom Scrivensom.

Mladík Marinčin bol opäť najvyťaženejší Edmontončan

Martin Marinčin bol opäť najvyťaženejším hráčom Edmontonu, keď na ľade strávil až 24:30 minút, ale svojmu tímu príliš nepomohol, keďže "olejári" prehrali na domácom ľade s Coloradom 1:4. "Lavíny" tak stále bojujú o prvenstvo v Centrálnej divízii, tri zápasy pred koncom základnej časti strácajú na vedúci St. Louis len dva body.

Sumáre NHL:

BUFFALO - DETROIT 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Góly: 22. Girgensons (Hodgson, Weber), 58. Girgensons (Hodgson, Pysyk) - 33. Smith (Franzén, Alfreddsson), 44. Helm (Quincey), 56. Legwand (Miller), 60. Dacjuk. Brankári: Hackett - Howard, strely na bránku: 27:37. Diváci: 18.710.

NY ISLANDERS - OTTAWA 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)

Góly: 41. Nielsen (Czuczman, Bailey) - 33. Spezza (Karlsson, Hemský), 53. Spezza (Hemský, Methot), 55. Hemský (Michálek, Methot), 60. Kassian (Spezza, Condra). Brankári: Nilsson - Anderson, strely na bránku: 46:32. Diváci: 12.922.

NY RANGERS - CAROLINA 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Góly: 16. Richards (St. Louis, Stepan), 21. Pouliot (Zuccarello-Aasen, Stralman), 34. Richards (Girardi, St. Louis), 45. Stepan (St. Louis, Stralman) - 4. Dwyer (Bellemore). Brankári: Lundqvist - Ward, strely na bránku: 36:28. Diváci: 18.006.

COLUMBUS - PHOENIX 4:3 pp (1:2, 1:0, 1:1 - 1:0)

Góly: 9. Jenner (Horton, Johansen), 26. Letestu (Anisimov), 54. Comeau (MacKenzie, Anisimov), 64. Johansen (Wisniewski) - 14. Erat (Vrbata, Chipchura), 18. Doan (Stone, Yandle), 60. Ekman-Larsson (Ribeiro, Bödker). Brankári: Bobrovskij - Greiss, strely na bránku: 30:32. Diváci: 16.289.

TAMPA BAY - TORONTO 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Góly: 30. Palát (Hedman, Gudas), 36. Palát (Stamkos, Hedman), 60. Hedman. Brankári: Bishop (6. Lindbäck) - Reimer, strely na bránku: 34:28. Diváci: 18.896.

FLORIDA - PHILADELPHIA 2:5 (0:0, 0:4, 2:1)

Góly: 42. Gudbranson (Upshall, Trocheck), 46. Huberdeau (Winchester, Shore) - 23. Lecavalier (Hall), 27. Giroux (Grossmann, L. Schenn), 29. Giroux (Streit, Hartnell), 36. Couturier (Coburn, Read), 56. McGinn (Lecavalier, Hall). Brankári: Ellis - Mason, strely na bránku: 40:27. Diváci: 12.487.

ST. LOUIS - WASHINGTON 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)

Góly: 23. Lapierre (Ott, Reaves) - 18. Ovečkin (Carlson, Ward), 29. Grabovskij (Fehr, Holtby), 39. Bäckström (Ovečkin, Orlov), 41. Bäckström (Ovečkin, Carlson). Brankári: Miller - Holtby, 29:22. Diváci: 17.447.

MINNESOTA - BOSTON 4:3 pp a sn (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 2. Pominville (Koivu, Parise), 11. Pominville (Moulson, Haula), 59. Suter (Pominville, Koivu), rozh. nájazd: Koivu - 3. Smith, 11. Bergeron (Marchand, CHÁRA), 37. Eriksson (Campbell, CHÁRA). Brankári: Bryzgalov - Rask, strely na bránku: 24:24. Diváci: 18.893.

DALLAS - NASHVILLE 3:2 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 3. Goligoski (Fiddler, Sceviour), 29. Jamie Benn (Ničuškin, Dillon), rozh. nájazd: Seguin - 22. Bourque (Smith, Weber), 51. Bourque (Gaustad). Brankár: Lehtonen - Rinne, strely na bránku: 30:29. Diváci: 16.219.

EDMONTON - COLORADO 1:4 (1:2, 0:0, 0:2)

Góly: 17. Perron (Gagner, Larsen) - 5. Šťastný (Landeskog, Mitchell), 18. Johnson (Hejda, MacKinnon), 48. Barrie (Johnson, O'Reilly), 57. McGinn (MacKinnon, O'Reilly). Brankári: Scrivens - Giguere, strely na bránku: 23:33. Diváci: 16.839.

Martin Marinčin (Edmonton) 24:30 0 0 0 -1 1 0

Zdeno Chára (Boston) 22:42 0 2 2 -1 1 0

Andrej Meszároš (Boston) 17:06 0 0 0 0 0 0

Tomáš Tatar (Detroit) 13:30 0 0 0 0 3 0

Tomáš Jurčo (Detroit) 18:51 0 0 0 -1 3 0

Richard Pánik (Tampa Bay) 10:56 0 0 0 0 2 0

/LEGENDA: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/