NHL: Boston prehral vo Vancouvri po predĺžení, Halák s 20 zákrokmi

Na archívnej snímke Jaroslav Halák. Foto: TASR/AP

Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral vyše 23 minút, zblokoval dve strely a odsedel si dve trestné minúty.

New York 21. októbra (TASR) - Hokejisti Bostonu v bránke so Slovákom Jaroslavom Halákom prehrali v noci na nedeľu v zámorskej NHL na ľade Vancouveru 1:2 po predĺžení. Halák odchytal celý duel, inkasoval dva góly z 22 striel. Víťazný gól Canucks strelil v 4. minúte predĺženia Bo Horvat. Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral vyše 23 minút, zblokoval dve strely a odsedel si dve trestné minúty.

Boston prehral po predĺžení druhýkrát za sebou, na víťazstvo čaká tri zápasy. "Keď sa dostanete do predĺženia a váš brankár sa nemusel postaviť na hlavu, zvyčajne to znamená, že ste hrali dostatočne dobre. Nechýbalo veľa a mohlo sa to skončiť v náš prospech," povedal tréner Bruins Bruce Cassidy.

Ďalší člen Atlantickej divízie Východnej konferencie Detroit sa v ôsmom vystúpení dočkal prvého víťazstva v sezóne. Na klzisku Floridy triumfoval 4:3 po predĺžení, rozhodujúci zásah strelil v 64. minúte Gustav Nyquist: "Určite je dobrý pocit skórovať a zaškrtnúť si prvé víťazstvo. Dúfajme, že na tom dokážeme stavať." Red Wings ukončili najdlhšiu sériu prehier v klubových dejinách. "Je to pre nás nesmierne podstatné. Konečne vidíme po záverečnej siréne úsmevy, už sme to všetci potrebovali," povedal brankár Jimmy Howard, autor 34 úspešných zákrokov. Red Wings boli posledné mužstvo, ktoré čakalo na úvodný triumf v ročníku.

V súboji dvoch kanadských tímov Ottawa zdolala Montreal 4:3 po predĺžení. Z víťazstva sa v drese Senators tešil aj Christián Jaroš, ktorého vedenie Ottawy pred stretnutím povolalo z farmy, proti Canadiens nastupoval ako siedmy obranca. V prvom útoku hostí sa predstavil Tomáš Tatar, ani jeden zo Slovákov nebodoval. Marián Gáborík (Ottawa) naďalej absentuje pre problémy s chrbtom. Arizona v zostave so slovenským krídelníkom Richardom Pánikom prehrala vo Winnipegu 3:5. Pánik hral vo štvrtom útoku, bodovo vyšiel naprázdno v šiestom zo siedmich tohtosezónnych duelov. Toronto nestačilo na St. Louis 1:4, slovenský zadák Martin Marinčin sa nezmestil do zostavy Maple Leafs a duel sledoval ako zdravý náhradník z tribúny.

Colorado zvíťazilo na ľade Caroliny 3:1. Pri všetkých troch góloch hostí bol center Nathan MacKinnon, ktorý gólom spečatil triumf a pripísal si aj dve asistencie. K tímu Avalanche sa už pripojil slovenský útočník Marko Daňo, do zápasu však ešte nezasiahol. Edmonton, ktorému po operácii Achillovej šľachy stále chýba Andrej Sekera, nestačil na vlastnom ľade na Nashville 0:3. Čistým kontom sa na piatom úspechu Predators za sebou podieľal brankár Juuse Saros, ktorý nepustil za chrbát ani jednu z 31 striel súpera vrátane 18 v tretej tretine. "Vedeli sme, že hostia nastúpia s mnohými talentovanými hráčmi. Velilo nám to odohrať dobrý duel v obrannom pásme. Myslím si, že sme to splnili a výborne nám fungovalo aj bránenie oslabení," citoval Sarosa oficiálny web súťaže.

Buffalo uspelo v Los Angeles 5:1 aj vďaka hetriku Jeffa Skinnera. Pre 26-ročného bývalého útočníka Caroliny to bol premiérový hetrik v profilige. Kapitán Jack Eichel nazbieral tri asistencie, Jason Pominville pridal gól a dve asistencie a v NHL pokoril hranicu 700 bodov. "Bol to najvšestrannejší výkon, aký sme podali v tejto sezóne," vyhlásil Eichel. Sabres uspeli po dvoch prehrách, Kings prehrali v riadnom hracom čase štvrtýkrát za sebou a po súboji mali približne 20-minútovú poradu za zatvorenými dverami. "Akceptovali sme priemer a to nie je v poriadku. Bude to dlhý ročník, ak bude pokračovať tento trend, nastanú hráčske výmeny," upozornil Jake Muzzin.

Brankár Marc-Andre Fleury prispel sedemnástimi zásahmi k domácemu triumfu Vegas nad Anaheimom 3:1. Dosiahol 408. víťazstvo v profiligovej kariére, čím sa v historickom rebríčku NHL posunul na desiatu pozíciu pred legendárneho Glenna Halla. "Je to česť. Počas kariéry som mal šťastie na skvelých spoluhráčov a som rád, že som sa dostal do desiatky," uviedol 33-ročný Fleury. Jeho náprotivok v bránke hostí John Gibson predviedol 42 úspešných zákrokov, ale ani tento výkon nepomohol k bodovému zisku: "Robím len moju prácu, chytám puky. Viac nemôžem urobiť, snažím sa dať tímu šancu na víťazstvo. Niekedy to vyjde, inokedy nie, ale každý deň odovzdávam maximum."

NHL - sumáre:

CAROLINA HURRICANES - COLORADO AVALANCHE 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
58. Ferland (Aho, Teräväinen) - 17. Landeskog (MacKinnon), 30. Landeskog (MacKinnon, Barrie), 57. MacKinnon (Zadorov, Rantanen). Brankári: McElhinney - Grubauer, strely na bránku: 43:22, 11.753 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - NEW JERSEY DEVILS 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
11. Konecny (Sanheim, Weal), 39. Patrick (Voráček), 57. Voráček (Provorov, Sanheim), 59. Simmonds (Giroux, Provorov), 60. Laughton (Voráček, Lehterä) - 5. Severson (Johansson, Wood), 43. Boyle (Butcher, Hall). Brankári: Elliott - Kinkaid, strely na bránku: 21:21, 19.105 divákov.

LOS ANGELES KINGS - BUFFALO SABRES 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)
53. Doughty (Iafallo, Carter) - 11. Pominville (Eichel, McCabe), 24. Skinner (Eichel, Pominville), 36. Skinner (Scandella, Pominville), 40. Bogosian (Larsson, Girgensons), 60. Skinner (Rodrigues, Eichel). Brankári: Quick - Ullmark, strely na bránku: 20:26, 18.230 divákov.

WINNIPEG JETS - ARIZONA COYOTES 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)
20. Lowry (Morrissey, Trouba), 35. Myers (Trouba), 38. Morrissey (Scheifele, Connor), 46. Perreault (Trouba, Roslovic), 60. Wheeler (Connor, Myers) - 16. Fischer (Ekman-Larsson, Cousins), 44. Keller (Ekman-Larsson, Stepan), 52. Keller (Ekman-Larsson). Brankári: Brossoit - Raanta, strely na bránku: 32:45, 15.321 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - CHICAGO BLACKHAWKS 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
13. Werenski (Nutivaara, Wennberg) - 4. DeBrincat (Kahun, Seabrook), 48. Krüger (Fortin, Kane), 56. Kane (Seabrook, Schmaltz), 59. Kane (Anisimov). Brankári: Bobrovskij - Crawford, strely na bránku: 38:26, 17.005 divákov.

FLORIDA PANTHERS - DETROIT RED WINGS 3:4 pp (2:0, 0:3, 1:0 - 0:1)
8. Yandle (Dadonov, Bjugstad), 17. Bjugstad (Barkov), 59. Hoffman (Yandle, Barkov) - 26. Cholowski (Athanasiou, Nielsen), 27. Vanek (Nielsen, Cholowski), 28. Larkin (Helm, Nyquist), 64. Nyquist (Larkin). Brankári: Hutchinson - Howard, strely na bránku: 37:31, 14.534 divákov.

OTTAWA SENATORS - MONTREAL CANADIENS 4:3 pp (1:3, 2:0, 0:0 - 1:0)
8. Stone (Tierney), 30. Bödker (White), 33. Duchene (B. Ryan, Stone), 63. Stone (Duchene, Chabot) - 4. Domi (Drouin, Petry), 5. Danault (Byron, Lehkonen), 17. Byron (Armia, Kotkaniemi). Brankári: Anderson - Price, strely na bránku: 34:27, 18.442 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - ST. LOUIS BLUES 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
45. Rielly (Marner, Gardiner) - 25. Bortuzzo (Perron), 34. Sanford (Perron, Pietrangelo), 37. O'Reilly (Tarasenko, Maroon), 59. Barbašev (O'Reilly). Brankári: Andersen - Allen, strely na bránku: 23:25, 19.268 divákov.

MINNESOTA WILD - TAMPA BAY LIGHTNING 5:4 pp (1:3, 1:0, 2:1 - 1:0)
14. Coyle (Niederreiter), 24. Foligno (Fehr, Brown), 51. Parise (Koivu, Spurgeon), 54. Zucker (Dumba), 64. Granlund (Coyle, Stalock) - 3. Callahan (Stralman, Miller), 11. Gourde (McDonagh, Stamkos), 16. Miller (Hedman, Kučerov), 56. Stralman (Gourde, Palát). Brankári: Stalock - Vasilevskij, strely na bránku: 34:31, 19.080 divákov.

EDMONTON OILERS - NASHVILLE PREDATORS 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
34. Subban (Sissons, Ekholm), 35. Arvidsson (Bonino, Ekholm), 60. Josi. Brankári: Talbot - Saros, strely na bránku: 31:28, 18.347 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - BOSTON BRUINS 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
4. Sutter (Virtanen, Stecher), 64. Horvat (Boeser) - 48. Nordström (Moore, Grzelcyk). Brankári: Markström - HALÁK, strely na bránku: 22:31, 17.871 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - ANAHEIM DUCKS 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
20. Karlsson (Marchessault, Hunt), 30. Reaves (Holden, Eakin), 60. Marchessault (Smith) - 42. Street (Fowler, Getzlaf). Brankári: Fleury - Gibson, strely na bránku: 45:18, 18.375 divákov.

SAN JOSE SHARKS - NEW YORK ISLANDERS 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
8. Meier (Couture, Hertl), 25. Donskoi (Suomela), 34. Burns (Hertl, Donskoi), 45. Couture (Hertl, J. Ryan) - 20. Nelson (Bailey, Lee). Brankári: Dell - Lehner, strely na bránku: 41:25, 17.414 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 23:13 0 0 0 0 0 2
Christián Jaroš (Ottawa) 12:51 0 0 0 0 0 2
Richard Pánik (Arizona) 12:24 0 0 0 0 0 0
Tomáš Tatar (Montreal) 14:35 0 0 0 -1 0 0
_____________________________________
Jaroslav Halák (Boston) 63:07 20/22 90,9%

/pozn.: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/