Hokejista Detroitu Red Wings Slovák Tomáš Tatar (21) sa teší so spoluhráčmi po strelení gólu v zápase zámorskej hokejovej NHL Washington Capitals - Detroit Red Wings vo Washingtone 11. februára 2018. Tatar sa dvoma gólmi podieľal na výhre Detroitu vo Washingtone 5:4 po predĺžení. Na konci druhej tretiny zvýšil na priebežných 4:1 pre Red Wings, jeho druhý gól v tretej minúte predĺženia mal prívlastok víťazný. Foto: TASR/AP

Detroit predtým prehral tri duely po sebe. V predošlom premárnil náskok 5:2 a napokon podľahol domácemu New Yorku Islanders 6:7 po predĺžení.

New York 12. februára (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar sa v noci na pondelok v zámorskej NHL dvoma gólmi podieľal na výhre Detroitu vo Washingtone 5:4 po predĺžení. Na konci druhej tretiny zvýšil na priebežných 4:1 pre Red Wings, Capitals sa však podarilo vyrovnať a dostať zápas do predĺženia. V jeho tretej minúte Tatar svojím druhým presným zásahom v zápase rozhodol o triumfe hostí.

Detroit predtým prehral tri duely po sebe. V predošlom premárnil náskok 5:2 a napokon podľahol domácemu New Yorku Islanders 6:7 po predĺžení. Aj proti Washingtonu "červené krídla" stratili trojgólový náskok, no dokázali sa vzchopiť a v extračase vydreli druhý bod. "Bolo to ťažké. Mal som obavy, že to bude rovnaký príbeh ako proti Islanders. Nechceli sme, aby sa to opakovalo. Po tom stretnutí som sa cítil veľmi zle. Ak by sme takto stratili aj druhý zápas po sebe, bolo by to mizerné," citovala Tatara agentúra AP. Slovenský útočník ukončil osobné osemzápasové gólové suchoty, zaznamenal góly s poradovými číslami 13 a 14 v sezóne.

Úradujúci šampión Pittsburgh zvíťazil na ľade St. Louis 4:1. Dvoma gólmi k tomu prispel kapitán Sidney Crosby, jeho úvodný zásah bol jeho jubilejný štvorstý v NHL. Elitný kanadský center sa stal len tretím hráčom so 400 presnými zásahmi v drese Penguins. Iba 95 hráčov v histórii dokázalo počas svojej kariéry nastrieľať 400 a viac gólov, z aktívnych profiligových hokejistov dosiahli okrem Crosbyho túto métu len ďalší piati - Alexander Ovečkin (591), Patrick Marleau (526), Marián Hossa (525), Rick Nash (433) a Marián Gáborík (403). Crosby dosiahol svoj míľnik v rámci zápasového tripu, na ktorý hráči berú aj svojich otcov. "Je to skutočne pekné dosiahnuť tento míľnik pred otcom, som rád, že bol pri tom. Práve on sa obetoval a urobil veľa vecí, aby som mohol hrávať hokej," vyhlásil Crosby pre oficiálny web profiligy.

Hráči New Yorku Islanders prehrali na domácom ľade s Calgary 2:3. V domácej bránke odchytal celý zápas Slovák Jaroslav Halák, inkasoval tri góly z 42 striel. "Plamene" strelili víťazný gól 65 sekúnd pred koncom zápasu. Postaral sa o neho Matthew Tkachuk, ktorý bol v zápase úspešný dvakrát. Duel bol špecifický pre obrancu hostí Travisa Hamonica, ktorý za "ostrovanov" odohral 444 zápasov. Vlani v júni ho však vymenili do Calgary. Diváci mu pripravili ovácie pri spomienkovom videu, ktoré premietli pred zápasom. "Bolo to dojemné. Ľudia vstali a prejavili mi úctu, veľa to pre mňa znamená," uviedol Hamonic.

Nedarilo sa rytierom z Vegas, tí prehrali na domácom ľade s Philadelphiou 1:4. V bránke "letcov" si pripísal 38 úspešných zákrokov český legionár Michal Neuvirth. Ten dostal dôveru aj vďaka tomu, že jednotka tímu Brian Elliott utrpel v sobotňajšom stretnutí v Arizone zranenie v dolnej časti tela. Philadelphia zvíťazila po štvrtý raz za sebou. "Tento tím drží spolu a tvrdo na sebe pracuje," povedal tréner Flyers Dave Hakstol.

Winnipeg podľahol doma New Yorku Rangers 1:3, do zostavy Jets sa nezmestil slovenský útočník Marko Daňo. V tíme Bostonu naopak odohral obranca Zdeno Chára 26 minút v zápase proti New Jersey. Kapitán "medveďov" sa mohol tešiť z víťazstva 5:3. Jeho spoluhráč v bránke Anton Chudobin mal 35 úspešných zákrokov, v prvej tretine zlikvidoval trestné strieľanie Travisovi Zajacovi. Dvomi gólmi sa na výhre podieľal obranca Torey Krug.

NHL - sumáre:

ST. LOUIS BLUES - PITTSBURGH PENGUINS 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
24. Brodziak (Thorburn, Upshall) – 24. Crosby (Sheary), 42. Rust, 52. Sheahan (Simon), 58. Crosby (Simon, Rust). Brankári: Allen - Murray, strely na bránku: 34:23, 18.975 divákov

WASHINGTON CAPITALS - DETROIT RED WINGS 4:5 pp (1:1, 0:3, 3:0 - 0:1)
5. Ovečkin (Carlson, Kuznecov), 43. Connolly (Beagle, Smith-Pelly), 55. Orlov (Smith-Pelly, Beagle), 60. Bäckström (Carlson, Ovečkin) – 14. Abdelkader (Nielsen), 37. Glendening (Helm, Nielsen), 38. Mantha (Zetterberg, Jensen), 40. TATAR (Larkin), 63. TATAR (Larkin). Brankári: Holtby - Howard, strely na bránku: 27:29, 18.506 divákov

WINNIPEG JETS - NEW YORK RANGERS 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
2. Ehlers (Scheifele, Wheeler) – 19. Zuccarello, 57. Vesey (Skjei, Desharnais), 60. Grabner (Hayes). Brankári: Hellebuyck - Lundqvist, strely na bránku: 38:28, 15.321 divákov

DALLAS STARS - VANCOUVER CANUCKS 0:6 (0:3, 0:2, 0:1)
3. Boucher, 12. Virtanen, 14. Vanek (D. Sedin, H. Sedin), 25. Horvat (Boeser, Edler), 35. Boucher (Pouliot, Virtanen), 48. Gudbranson (Archibald, Sutter). Brankári: Bishop (25. Lehtonen) - Markström, strely na bránku: 30:41, 17.889 divákov

BUFFALO SABRES - COLORADO AVALANCHE 4:5 (1:2, 1:1, 2:2)
8. Pouliot (O'Reilly), 34. Nelson (O'Reilly, Falk), 53. O'Reilly (Okposo, Ristolainen), 58. Kane – 1. Kerfoot (Wilson, Zadorov), 10. Nieto, 22. Wilson (Landeskog), 44. Jost (Barrie, Rantanen), 48. Bourque (Lindholm). Brankári: Lehner - Bernier, strely na bránku: 32:27, 17.646 divákov

NEW JERSEY DEVILS - BOSTON BRUINS 3:5 (1:2, 2:1, 0:2)
17. Wood (Coleman), 21. Hall (Hischier), 32. Palmieri (Hall, Vatanen) – 14. Krug, 20. Schaller, 23. Krug (Spooner, Bergeron), 52. McQuaid (Nash), 60. Bergeron (Marchand, Backes). Brankári: Lack - Chudobin, strely na bránku: 38:27, 16.514 divákov

NEW YORK ISLANDERS - CALGARY FLAMES 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)
4. Cizikas, 23. Beauvillier (Barzal, Leddy) – 31. Jankowski (Bennett, Gaudreau), 50. Tkachuk (Frolík, Kulak), 59. Tkachuk (Hamonic, Frolík). Brankári: HALÁK - Smith (60. Rittich), strely na bránku: 25:42, 11.192 divákov

ANAHEIM DUCKS - SAN JOSE SHARKS 2:3 pp a sn (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0, 0:1)
3. Kaše (Henrique, Ritchie), 47. Fowler (Kaše, Ritchie) – 51. Couture (Hertl, Vlasic), 60. Meier (Couture, Burns), rozhodujúci sn Pavelski. Brankári: Gibson - Jones, strely na bránku: 27:39, 17.435 divákov

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - PHILADELPHIA FLYERS 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
12. McNabb (Smith, Karlsson) – 18. Couturier (Konecny, Giroux), 38. MacDonald (Couturier, Konecny), 40. Giroux (Couturier, Provorov), 58. Gudas. Brankári: Fleury - Neuvirth, strely na bránku: 39:18, 18.220 divákov

Tomáš Tatar (Detroit) 16:28 2 0 2 2 4 0
Zdeno Chára (Boston) 26:07 0 0 0 -2 2 2
Jaroslav Halák (NY Islanders) 59:02 3/42 92,9

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/