Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Útočník Arizony Brad Richardson (15) dáva piaty gól v hre proti Vancouver Canucks brankárovi Thatcher Demkovi. Foto: TASR/AP

V šlágri Východnej konferencie Boston vedený kapitánom Zdenom Chárom zdolal suverénneho lídra súťaže Tampu Bay 4:1 a preťal víťaznú šnúru súpera, ktorá trvala 10 stretnutí.

New York 1. marca (TASR) - Slovenský hokejista Richard Pánik prispel v noci na piatok v zámorskej NHL tromi asistenciami k domácemu víťazstvu Arizony nad Vancouverom 5:2. Svoje tohtosezónne konto si tak navýšil na 27 bodov (11+16). Hviezdou zápasu bol jeho spoluhráč z útoku Brad Richardson, ktorý strelil štyri góly Coyotes.

Štyri góly v drese Arizony strelil naposledy Keith Tkachuk, ktorému sa to podarilo 20. marca 1997 v zápase proti Chicagu Blackhawks. "Góly určite potešia, je dobré vedieť, že ich ešte dokážem strielať. Dôležitý však bol výkon celého tímu a to, ako sme hrali zodpovedne. Takto sa bojuje o play off," povedal zámorským médiám 34-ročný Richardson. "Kojoti" vyhrali piaty zápas za sebou a aktuálne na postup do play off strácajú jeden bod. Ďalší výborný výkon podal brankár Darcy Kuemper, ktorý chytil 37 striel. Arizona zdolala Vancouver v tejto sezóne vo všetkých štyroch zápasoch. Pánik bol na ľade 16 minút a 14 sekúnd, zaznamenal tri plusky a jednu strelu. Bol to jeho druhý trojbodový večer v sezóne a opäť proti Canucks, predtým sa 10. januára podieľal na víťazstve 4:3 po predĺžení dvomi gólmi a asistenciou.

V šlágri Východnej konferencie Boston vedený kapitánom Zdenom Chárom zdolal suverénneho lídra súťaže Tampu Bay 4:1 a preťal víťaznú šnúru súpera, ktorá trvala 10 stretnutí. Brankár Jaroslav Halák bol na striedačke Bruins, celý zápas odchytal Fín Tuukka Rask. Za Lightning nastúpil slovenský zadák Erik Černák, ktorý počas takmer 19 minút na ľade zaznamenal dve strely a dva "hity". Boston natiahol sériu so ziskom minimálne bodu na 15 zápasov, Tampa prehrala v riadnom hracom čase po štrnástich dueloch. Prvýkrát v histórii NHL nastúpili proti sebe dva tímy, ktoré ťahali takto dlhé bodové série. "My sme sedeli doma a čakali na nich, kým oni hrali deň predtým v New Yorku. Aj to zohralo svoju rolu. S výkonom som spokojný, pred play off sú víťazstvá so silnými tímami cenné," povedal tréner Bostonu Bruce Cassidy. Šance Lightning držal výborne chytajúci brankár Louis Domingue, ktorý predviedol 37 úspešných zákrokov, ale v tretej tretine ho Boston prekonal trikrát v priebehu 88 sekúnd a rozhodol o triumfe. "Víťazstvo nás teší. Bol to veľký zápas proti silnému tímu. Bol to tesnejší duel ako ukazuje skóre. Ideme si užiť toto víťazstvo a pripraviť sa na ďalší zápas," povedal pre nhl.com Chára, ktorý bol na ľade viac ako 21 minút, zaznamenal dve plusky, jednu strelu a dve trestné minúty.

Dvaja slovenskí obrancovia vykorčuľovali proti sebe aj v Ottawe, kde domáci Senators v zostave s Christiánom Jarošom podľahli Edmontonu s Andrejom Sekerom 2:4. Jaroš si pripísal asistenciu pri druhom góle domácich, ktorý strelil obranca Mark Borowiecki a ukončil 62-zápasové čakanie na presný zásah v NHL. "Senátori", ktorí sú už dlhšie mimo hry o play off, prehrali šiesty zápas za sebou. Edmonton sa ešte nevzdal nádeje na postup do play off, na ktoré stráca sedem bodov. "Stále veríme, že sa nám to podarí. Jediná šanca je zbierať víťazstvá," povedal útočník Oilers Sam Gagner. Sekera počas takmer 16 minút na ľade zaznamenal dve plusky a tri hity, Jaroš si pripísal ôsmu asistenciu v sezóne, tri strely a dve trestné minúty. Na ľade bol 12 minút a 57 sekúnd.

Toronto s obrancom Martinom Marinčinom prehralo na ľade New Yorku Islanders jasne 1:6. Udalosťou zápasu bol návrat bývalého kapitána Islanders Johna Tavaresa do Nassau Coliseum. Kanadský center sa na ľade svojho bývalého zamestnávateľa, ktorý si ho vybral v drafte 2009 z prvého miesta a kde strávil svojich prvých deväť úspešných profiligových sezón, predstavil prvýkrát po odchode do Toronta. Klub mu pripravil peknú video spomienku, ale fanúšikovia "ostrovanov" sa z jeho odchodom stále nevyrovnali a pri každom dotyku puku ho "vybučali." "Čakal som, že sa to stane. Chápem, že sa fanúšikom nepáčilo to, že som odišiel, ale rozhodol som sa pre zmenu a teraz sa snažím hrať čo najlepšie v novom klube," povedal Tavares, ktorý s Maple Leafs podpísal v lete sedemročný kontrakt na 77 miliónov dolárov. Marinčin, ktorého povolalo vedenie klubu pred týmto zápasom z farmárskej AHL, odohral svoj jedenásty duel v sezóne NHL, prvý od 23. januára. Zápas mu ale nevyšiel, keď si pripísal až tri mínusky.

Columbus zdolal Philadelphiu 4:3 po predĺžení, v ktorom rozhodol obranca Seth Jones. Bol to jeho siedmy gól v "extra čase" v drese Blue Jackets, čím sa dostal na čelo historických tabuliek klubu. Ruský útočník Artemij Panarin prispel k víťazstvu Columbusu gólom a asistenciou a dosiahol tak hranicu 70 bodov. Stal sa tretím nedraftovaným hráčom histórie, ktorý sa na túto métu dostal aspoň v štyroch úvodných sezónach NHL. Pred ním to dosiahli Wayne Gretzky (13 sezón) a slovenská legenda Peter Šťastný (10).

Gólovú prestrelku videli diváci v Las Vegas, kde domáci Golden Knights zdolali Floridu 6:5 po nájazdoch. Florida viedla 3:1 a 5:4, ale napokon sa musela zmieriť s prehrou. V nájazdoch rozhodol obranca Shea Theodore. Dôležité víťazstvo v boji o play off dosiahol Dallas, ktorý uspel na ľade Los Angeles 4:3 po predĺžení. V nadstavenom čase rozhodol dôrazný Roope Hintz. Kings sa trápia, prehrali už desiatykrát za sebou.

Sumáre NHL:

NEW YORK ISLANDERS - TORONTO MAPLE LEAFS 6:1 (1:1, 3:0, 2:0)
17. Beauvillier (Bailey, Barzal), 25. Lee (Nelson, Eberle), 34. Cizikas (Clutterbuck), 39. Filppula (Ladd, Komarov), 41. Leddy (Clutterbuck, Martin), 49. Nelson (Eberle, Pulock) - 14. Hyman (Marner, Hainsey). Brankári: Lehner - Sparks, strely na bránku: 37:35, 13.917 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - PHILADELPHIA FLYERS 4:3 pp (1:2, 1:0, 1:1 - 1:0)
11. Bjorkstrand (Jenner, Anderson), 28. Panarin (Werenski, Dubinsky), 45. Harrington (Dzingel, Duchene), 65. Jones (Panarin) - 4. Voráček (Giroux, van Riemsdyk), 18. Sanheim (Konecny, Patrick), 54. Sanheim (Voráček, Provorov). Brankári: Bobrovskij - Elliott, strely na bránku: 41:31, 17.169 divákov.

BOSTON BRUINS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
29. DeBrusk (Krug, Rask), 52. Acciari (Wagner), 53. Bergeron (Heinen, Acciari), 54. Marchand (Heinen, Krug) - 54. Cirelli (Palát). Brankári: Rask - Domingue, strely na bránku: 41:21, 17.565 divákov.

OTTAWA SENATORS - EDMONTON OILERS 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)
14. Tierney (Tkachuk, Batherson), 48. Borowiecki (JAROŠ, White) - 27. McDavid (Currie), 38. Gagner (Rattie, Benning), 42. Cave (Currie), 59. Kassian (Nurse, Draisaitl). Brankári: Anderson - Koskinen, strely na bránku: 37:26, 18.358 divákov.

ARIZONA COYOTES - VANCOUVER CANUCKS 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
12. Richardson (Crouse, Ekman-Larsson), 15. Richardson (PÁNIK, Hinostroza), 32. Richardson (PÁNIK, Hinostroza), 38. Galchenyuk (Keller, Ekman-Larsson), 49. Richardson (Hinostroza, PÁNIK) - 15. Pearson (Spooner), 47. Roussel (Biega, Hutton). Brankári: Kuemper - Demko, strely na bránku: 24:39, 12.767 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - FLORIDA PANTHERS 6:5 pp a sn (1:3, 3:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
4. Šťastný, 28. Smith (Marchessault, Merrill), 35. Merrill (Theodore, Marchessault), 37. Miller (Schmidt, Šťastný), 56. Smith (Theodore), rozh. nájazd Theodore - 15. Hoffman (Yandle, Huberdeau), 19. Hoffman (Yandle, Huberdeau), 19. Ekblad (Huberdeau, Barkov), 40. Barkov (McGinn, Trocheck), 44. Huberdeau (Matheson, Hunt). Brankári: Subban - Luongo, strely na bránku: 46:37, 18.281 divákov.

LOS ANGELES KINGS - DALLAS STARS 3:4 pp (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1)
8. Kopitar (Walker, Toffoli), 14. Leipsic (Doughty, Kopitar), 32. Kopitar - 15. Seguin (Fedun, Lovejoy), 27. Janmark (Comeau), 50. Faksa (Comeau, Lovejoy), 64. Hintz (Radulov, Klingberg). Brankári: Quick - Chudobin, strely na bránku: 30:33, 18.230 divákov.

Richard Pánik (Arizona) 16:14 0 3 0 +3 1 0
Christián Jaroš (Ottawa) 12:57 0 1 1 0 3 2
Zdeno Chára (Boston) 21:07 0 0 0 +2 1 2
Erik Černák (Tampa Bay) 18:56 0 0 0 0 2 0
Andrej Sekera (Edmonton) 15:52 0 0 0 +2 0 0
Martin Marinčin (Toronto) 18:14 0 0 0 -3 3 0