Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

NHL: Tatar a Slafkovský s gólom, v akcii bolo celkovo šesť Slovákov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Z výhry sa tešil druhý Slovák Martin Pospíšil, jeho Calgary vyhralo na ľade New Yorku Islanders 5:2.

New York 11. februára (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar strelil v noci na nedeľu gól v zápase zámorskej NHL. Jeho Seattle však prehral na ľade Philadelphie 2:3. V akcii boli aj ďalší Slováci, no z trojice Martin Fehérváry (Washington), Šimon Nemec (New Jersey) a Erik Černák (Tampa Bay) nebodoval nikto. Ešte v sobotu večer si pripísal desiaty gól v sezóne Juraj Slafkovský.

Philadelphia dosiahla tretie víťazstvo za sebou, v bránke domácich nastúpil prvýkrát od novembra Cal Petersen. "Chlapci mi to uľahčili. Bolo to veľmi jednoduché, nedovolili veľa prečíslení, naša obrana odviedla skvelú prácu. Patrí im veľká vďaka," uviedol Petersen pre oficiálnu webovú stránku nhl.com. Víťazný gól strelil v 56. minúte Sean Couturier, Tatar vyrovnal na 1:1 ešte v záverečnom dejstve. Medzi kruhmi dokázal odpútať pozornosť brániacich hráčov, prebral si puk a strelou na vyrážačkovú stranu prekonal Petersena. Bola to jeho jediná strela na bránku, okrem toho mal aj jeden hit. Na ľade bolo 12:41 minúty. V tejto sezóne tak nazbieral už 20 bodov (7+13), z toho 11 ako hráč Kraken (6+5).

O víťazstve Caroliny nad New Jersey rozhodol jediný gól Sebastiana Aha, ktorý padol v extračase. Domáci brankár Pjotr Kočetkov chytil 34 striel, mal druhý shutout v tomto ročníku a pomohol svojmu tímu k piatemu víťazstvu v šiestich predošlých stretnutiach. "Predviedol nespočetné množstvo zákrokov, a to aj v dôležitých momentoch. Určite bol v tomto stretnutí rozdielový hráč," povedal tréner domácich Rod Brind'Amour. Náprotivok ruského brankára Vítek Vaněček vykryl o dve strely menej a mal 96,9-percentnú úspešnosť. Nemec nastúpil v prvej obrannej dvojici s Kevinom Bahlom. Slovenský hráč vyslal tri strely na bránku, mal hit a na ľade bol 22:27 minúty.

Washington s Martinom Fehérvárym zaznamenal triumf na ľade Bostonu, vedúci tím Východnej konferencie prehral 0:3. K tomuto výsledku prispel aj hviezdny Alexander Ovečkin, ktorý spečatil triumf svojho tímu gólom do prázdnej bránky. Skóroval tak v štvrtom dueli za sebou a jeho tím ukončil šesťzápasovú série prehier. Rus prekonal v historických tabuľkách Waynea Gretzkého za najviac gólov do prázdnej bránky (57). Brankár hostí Charlie Lindgren vykryl 18 striel a dosiahol tretí shutout v sezóne a celkovo piaty v kariére. Fehérváry nastúpil v prvej obrannej dvojici spolu s Johnom Carlsonom, rozdal štyri hity a na ľade strávil 20:10 minúty. "Bol to náš najkomplexnejší zápas v tomto roku. Od začiatku až do konca sme robili potrebné veci vo všetkých oblastiach," povedal tréner hostí Spencer Carbery.

Tampa Bay s Černákom vyhrala na ľade Columbusu 4:2. Brandon Hagel mal tri body za gól a dve asistencie a jeho tím vyhral deväť z predošlých dvanástich zápasov. Za domácich sa blysli Nikita Kučerov (0+2) a Boone Jenner (2+0). Černák bol v druhej obrannej dvojici s Haydnom Fleurym, mal dve plusky, tri strely na bránku a dve trestné minúty – dostal ich za hru vysokou hokejkou v 26. minúte. Na ľade strávil 22:27 minúty. Kapitán "bleskov" Steven Stamkos vyzdvihol výkon ruského brankára Andreja Vasilevského: "Urobil niekoľko kľúčových zákrokov na začiatku zápasu. Akonáhle sme strelili gól v presilovke, ožili sme. V tretej tretine sa to trochu zvrtlo, ale získali sme dva body, ktoré sme potrebovali."

Ešte v sobotu večer bol v akcii Slafkovský. jeho gól však Montrealu na body nestačil, keď Canadiens prehrali doma s Dallasom tesne 2:3. Devätnásťročný krídelník skóroval v 39. minúte, keď ho spoza bránky našiel kapitán domácich Nick Suzuki a brankára Jakea Oettingera prekonal z veľkého uhla. Znížil tak na 2:3, no Canadiens sa už nepodarilo vyrovnať. "Dallas má dobrý tím, vie strieľať góly. Mali sme veľa šancí na to, aby sme vyrovnali," povedal Slafkovský, pre ktorého to bol desiaty gól v ročníku a v 51 zápasoch pridal aj trinásť asistencií. Dokopy strávil na ľade 19:30 min a okrem gólu si do štatistík pripísal aj jednu "plusku", dve strely na bránku a dva bodyčeky.

Z triumfu sa tešil ďalší Slovák Martin Pospíšil, jeho Calgary vyhralo na ľade New Yorku Islanders 5:2. Dvadsaťštyriročný útočník strávil na ľade 12:08 minút, raz ohrozil brankára a dostal jednu "mínusku". V drese hostí sa zaskvel obranca MacKenzie Weegar, ktorý strelil hetrik vrátane víťazného gólu. "Nikdy by som si nepomyslel, že sa mi podarí zaznamenať hetrik v NHL. Je to zásluha mojich spoluhráčov, jednoducho sme hrali skvelý hokej," povedal autor troch gólov.

Hráči St. Louis Blues zvíťazili v Buffale 3:1 a udržali si 8. miesto v tabuľke Západnej konferencie. Dva góly strelil útočník hostí Jake Neighbours. Detroit zvíťazil nad Vancouverom 4:3 po predĺžení, v jeho 23. sekunde premenil samostatný nájazd Jake Walman. V drese Canucks, ktorí sú momentálne najlepší tím v súťaži, zaznamenali po tri body (1+2) Filip Hronek a Elias Pettersson.

Los Angeles vyhralo prvý zápas pod vedením trénera Jima Hillera. Výraznou mierou k tomu prispel český brankár David Rittich, ktorý nepustil za svoj chrbát žiadnu z 26 striel Edmontonu a doviedol kalifornský tím k víťazstvu 4:0. "Máme za sebou ťažký úsek sezóny. Snažíme sa vrátiť tam, kde sme boli. Nie je to nevyhnutne o tom, aby sme robili niečo nové. Tento zápas bol dobrý prvý krok," povedal Hiller, ktorý dočasne nahradil na začiatku februára Todda McLellana.

Ottawa zdolala v "bitke o Ontario" rivala z Toronta 5:3. Senators zaznamenali tretí triumf za sebou, pričom Maple Leafs zdolali v troch zo štyroch vzájomných duelov v sezóne. Gól a dve asistencie si pripísal na svoje konto útočník Shane Pinto. "Myslím si, že to bol dobrý tímový výkon. Všetky štyri formácie hrali dobre, držali sme spolu a potom sme jednoducho našli spôsob, ako vyhrať," poznamenal Pinto.

Brankár Connor Hellebuyck pomohol Winnipegu 35 zákrokmi k ukončeniu päťzápasovej série prehier. Jets zvíťazili nad Pittsburghom 2:1. "Ak by nechytal tak, ako v druhej tretine, pravdepodobne by sme neuspeli. Už som to povedal miliónkrát, máme dvoch špičkových brankárov," poznamenal útočník Winnipegu Nikolaj Ehlers. Domácich naštartovali za víťazstvom v prvej tretine Mark Scheifele a Nino Niederreiter. Duel zdramatizoval v prostrednej časti Bryan Rust, no Penguins v závere nedokázali vyrovnať. Deväťzápasovú bodovú sériu nepredĺžil kapitán "tučniakov" Sidney Crosby.

Florida zdolala Colorado 4:0, pričom svoje 850. víťazstvo v profilige zaznamenal tréner Paul Maurice. Päťdesiatsedemročný Kanaďan predbehol v historickom rebríčku najúspešnejších koučov Kena Hitchcocka na 5. mieste. "Odohrali sme veľmi solídnych 60 minút. Zapôsobilo na mňa, že aj keď sme v tretej tretine viedli 4:0, stále sme sa snažili robiť správne veci. Nesnažili sme sa hru otvoriť, hnať sa za piatym gólom," povedal kapitán "panterov" Aleksander Barkov. Svoje 41. čisté konto v NHL zaznamenal ruský brankár Sergej Bobrovskij, ktorý zneškodnil 35 striel hostí.

NHL - sumáre:

Florida Panthers - Colorado Avalanche 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Góly: 11. Verhaeghe (Barkov, M. Tkachuk), 17. Reinhart (M. Tkachuk, Barkov), 38. Luostarinen (Kulikov, Rodrigues), 50. Barkov. Brankári: Bobrovskij - Georgijev, strely na bránku: 43:35

Carolina Hurricanes - New Jersey Devils 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Gól: 64. Aho (Nečas, Slavin). Brankári: Kočetkov - Vaněček, strely na bránku: 32:34

Columbus Blue Jackets - Tampa Bay Lightning 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)

Góly: 53. Jenner (J. Gaudreau, Werenski), 56. Jenner (J. Gaudreau, Marčenko) – 16. Paul (Hagel, D. Raddysh), 21. Cirelli (Hagel, Paul), 41. Stamkos (Hedman, Kučerov), 60. Hagel (Kučerov, Cirelli). Brankári: Merzlikinš - Vasilevskij, strely na bránku: 34:37

Ottawa Senators - Toronto Maple Leafs 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Góly: 18. Giroux (Joseph), 23. Tarasenko (Pinto, Chychrun), 32. Pinto (Kelly, Zub), 36. Norris (Batherson), 60. Greig (Pinto) – 4. Matthews (Marner, Knies), 30. Knies (Marner, Matthews), 46. Domi (Rielly, N. Robertson). Brankári: Korpisalo - Jones, strely na bránku: 32:34

Philadelphia Flyers - Seattle Kraken 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Góly: 5. Laughton (York, Frost), 19. Poehling (Hathaway, Seeler), 46. Couturier (Sanheim, Konecny) – 18. TATAR (Dunn, Larsson), 41. McCann (Wennberg, Dunn). Brankári: Petersen - Daccord, strely na bránku: 38:19

Winnipeg Jets - Pittsburgh Penguins 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 11. Scheifele (Ehlers), 16. Niederreiter (Schmidt, Stanley) – 35. Rust (Karlsson, Graves). Brankári: Hellebuyck - Jarry, strely na bránku: 31:36

Nashville Predators - Arizona Coyotes 5:4 po predĺžení (1:1, 1:1, 2:2 - 1:0)

Góly: 13. O'Reilly (Forsberg, Nyquist), 32. Josi (Barrie), 46. Novak (McDonagh, Evangelista), 50. F. Forsberg (O'Reilly, Josi), 62. McDonagh (Novak, Nyquist) – 14. Dermott (Zucker, Kerfoot), 39. Guenther (Keller, Zucker), 42. Välimäki (Guenther, Hayton), 45. Schmaltz (Zucker, Keller). Brankári: Saros - Ingram, strely na bránku: 37:31

Los Angeles Kings - Edmonton Oilers 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Góly: 23. Dubois (Spence, Moore), 24. Lewis (Byfield), 48. Byfield (Gavrikov, Roy), 58. Byfield (Kopitar, Kempe). Brankári: Rittich, Skinner, strely na bránku: 26:26

Buffalo Sabres - St. Louis Blues 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 21. Okposo (Thompson) – 13. Neighbours, 25. Kyrou, 59. Neighbours (Schenn, Kapanen). Brankári: Luukkonen - Hofer, strely na bránku: 34:26

Detroit Red Wings - Vancouver Canucks 4:3 po predĺžení (1:0, 0:3, 2:0 - 1:0)

Góly: 1. Raymond (Perron, Petry), 43. Sprong (Kane, Veleno), 48. Rasmussen (Walman, Fischer), 61. Walman (tr. strieľanie) – 22. Höglander (Hronek, Pettersson), 32. Hronek (Michejev, Pettersson), 34. Pettersson (Suter, Hronek). Brankári: Lyon - DeSmith

Montreal Canadiens - Dallas Stars 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)

Góly: 21. Suzuki (Caufield, Matheson), 39. SLAFKOVSKÝ (Suzuki, Matheson) – 24. Harley (Hintz, Robertson), 25. Seguin (Duchene, Marchment), 38. Seguin (Duchene, Marchment). Brankári: Montembeault - Oettinger, strely na bránku: 28:31

New York Islanders - Calgary Flames 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)

Góly: 44. Nelson (Dobson, Palmieri), 58. Pageau – 4. Weegar (Markström, Coleman), 29. Huberdeau (Šarangovič, Hanifin), 36. Weegar (Duehr, Pelletier), 56. Coleman, 60. Weegar (Huberdeau, Kadri). Brankári: Varlamov - Markström, strely na bránku: 37:24

Boston Bruins - Washington Capitals 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Góly: 22. Oshie (Pacioretty, McMichael), 44. D. Strome (Ovečkin, Oshie), 60. Ovečkin (Malenstyn). Brankári: Swayman - Lindgren, strely na bránku: 18:28

Juraj Slafkovský (Montreal) 19:30 1 0 1 +1 2 0

Martin Fehérváry (Washington) 20:10 0 0 0 0 0 0

Šimon Nemec (New Jersey) 22:27 0 0 0 0 3 0

Erik Černák (Tampa Bay) 22:27 0 0 0 +2 3 2

Tomáš Tatar (Seattle) 12:41 1 0 1 0 1 0

Martin Pospíšil (Calgary) 12:08 0 0 0 -1 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/