Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

Súd rozhodol, že plán ochrany ovzdušia v Bratislave je nedostatočný

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislavský program požadované náležitosti neobsahuje, konštatovala Kristína Babiaková, advokátka Via Iuris a právna zástupkyňa žalobcov.

Bratislava 13. novembra (TASR) - Bratislavský Integrovaný program na zlepšenie kvality ovzdušia bol vydaný v rozpore s platnou slovenskou i európskou legislatívou, rozhodol o tom dnes Krajský súd v Bratislave. O rozhodnutí médiá informoval Juraj Rizman z organizácie Via Iuris. Súd dal podľa neho týmto rozhodnutím za pravdu skupine žalobcov, ktorú tvorili desiati občania Bratislavy a mimovládne environmentálne organizácie CEPTA, ClientEarth a Cyklokoalícia.

"Prijatím nekonkrétneho programu bol porušený verejný záujem na ochrane životného prostredia. Náš zákon o ovzduší i európska legislatíva hovoria jasne - program musí určiť merateľné, kontrolovateľné a časovo viazané opatrenia. Bratislavský program požadované náležitosti neobsahuje," konštatovala Kristína Babiaková, advokátka Via Iuris a právna zástupkyňa žalobcov.

Tento rozsudok by mal podľa Babiakovej významne ovplyvniť tvorbu programov na zlepšenie kvality ovzdušia do budúcnosti. Dodala, že Okresný úrad Bratislava bude teraz musieť materiál zásadne prerobiť a hlavne doplniť účinné opatrenia, ktoré prispejú k zlepšeniu kvality ovzdušia v Bratislave.

"V Bratislave zatiaľ plnenie opatrení z programu neregistrujeme, hoci majú termín do konca roku 2018. Veríme, že súdne rozhodnutie povedie k programom, ktoré budú lepšie chrániť naše zdravie pred škodlivými látkami, ktoré dýchame," povedala Dana Mareková z občianskej iniciatívy Za čisté ovzdušie.

Právnička organizácie ClientEarth Agnieszka Warso-Buchanan upozornila, že Slovensko ako členský štát Európskej únie musí rešpektovať európsku legislatívu, ktorej cieľom je efektívna ochrana zdravia občanov pred škodlivými vplyvmi znečisteného ovzdušia. "Veľká časť obyvateľstva Slovenska je stále vystavená úrovniam oxidu dusičitého a ozónu, ktoré prekračujú legislatívou stanovené limity a ohrozujú ľudské zdravie. Rozhodnutie súdu je jasné, úrady teraz musia zabezpečiť zlepšenie kvality ovzdušia na zákonné limity," zdôraznila.

Mimovládne organizácie a Bratislavčania zažalovali štát pre nedostatočnú ochranu ovzdušia v hlavnom meste v júni 2017.