Bielorusko prehralo s Rakúskom, na rok sa s elitou rozlúči

Rakúsky brankár Bernard Starkbaum. Foto: TASR/Martin Baumann

V poslednom vystúpení si Bielorusi v utorok zmerajú sily so Slovenskom.

Kodaň 12. mája (TASR) - Hokejisti Bieloruska zostúpia do A-skupiny I. divízie MS. V sobotňajšom zápase svetového šampionátu v Dánsku prehrali s Rakúskom 0:4, v tabuľke sú naďalej bez bodu a už sa nemôžu odpútať z poslednej ôsmej priečky kodanskej A-skupiny.

V záverečnom vystúpení si v utorok zmerajú sily so Slovenskom (16.15 h). Rakúšania nastúpia už s istotou záchrany v pondelok proti Čechom (20.15 h).

A-skupina (Kodaň):

Rakúsko - Bielorusko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

5. Viveiros, 31. Komarek (Unterweger), 35. Raffl (Komarek), 40. Zwerger (Ulmer). Rozhodcovia: Ohlund (Švéd.), Rantala (Fín.) – Oliver (USA), Vanoosten (Kan.), vylúčení: 5:4, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 7370 divákov

Rakúsko: Starkbaum – Altmann, Ulmer, Unterweger, Schumnig, Viveiros, Peter, Schlacher - Ganahl, Hundertpfund, Schneider - Raffl, Komarek, Hofer - Zwerger, Rauchenwald, Haudum - Spannring, Obrist, Woger

Bielorusko: Karnauchov (35. Trus) - Vorobej, Falkovskij, Lisovec, Chenkel, Korobov, Ustinenko - Linglet, Šarangovič, Platt - Gavrus, Razvadovskij, Kislij - Materuchin, Kovyršin, Pavlovič - Demkov, Kitarov, Drozd

hlasy po zápase (zdroj: iihf.com):

Bernhard Starkbaum, brankár Rakúska:
"Bielorusi boli v prvej tretine riadne silní, mali k dispozícii niekoľko presilových hier, ale naše bránenie bolo excelentné. Zblokovali sme veľa striel, odviedli sme plno čiernej roboty. Obetovali sme sa za tím a za Rakúsko, vďaka tomu sme to dosiahli."

Alexander Kitarov, útočník Bieloruska: "Chceli sme zvrátiť vývoj zápasu, ale za stavu 0:4 je to nesmierne ťažké, najmä keď sa nám nedarilo strelecky. Rakúšania iba bránili, vyhadzovali puky a preskupovali sa pri každej príležitosti. Ani raz nám nedali šancu na obrat."

Rakúšania nepripustili v dôležitom súboji o záchranu drámu. Otvárací gól stretnutia si už v 4. minúte pripísal Viveiros po tom, ako bieloruský brankár Karnauchov vyrazil jeho nahodenie a od Korobova sa puk odrazil do siete. Rakúsko prežilo v úvodnej tretine dve oslabenia bez inkasovaného gólu, na začiatku prostredného dejstva ďalšie a potom predviedlo efektivitu v presilových hrách. Pri prvej sa v 31. minúte presadil Komarek a o štyri minúty neskôr opäť v početnej výhode zvýšil už na 3:0 Raffl.

Bielorusi poslali do bránky Trusa namiesto Karnauchova, ale ani on nezabránil presilovkovému gólu súpera. V poslednej minúte druhej tretiny upravil na 4:0 Zwerger. Rakúsko si už v tretej tretine postrážilo náskok a udržalo sa medzi elitou, Bielorusko ju minimálne na rok opustí.

8. Bielorusko 6 0 0 0 6 4:29 0 - istý zostup

/zápasy, víťazstvá v riadnom čase, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom čase, skóre, body/