Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

EURO 2020: Španieli postúpili na šampionát, Íri nevyužili príležitosť

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Španielski futbalisti doplnili už skôr postupujúcich Belgičanov, Rusov, Talianov, Ukrajincov a Poliakov.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Futbalisti Španielska postúpili na EURO 2020. Účasť na šampionáte si zabezpečili remízou v utorkovom stretnutí F-skupiny vo Švédsku 1:1, keď v nadstavenom čase zápasu vyrovnal Rodrigo. Španieli doplnili už skôr postupujúcich Belgičanov, Rusov, Talianov, Ukrajincov a Poliakov.

Španieli mali viac zo zápasu, v úvodnej 15-minútovke mali šancu na otvorenie skóre Thiago Alcantara a Rodri, v oboch prípadoch zakročil brankár Robin Olsen. V prvom polčase sa mohli tešiť i domáci, ale David de Gea chytil hlavičku Robina Quaisona.

Po zmene strán zaskočil hostí Marcus Berg, ktorý v 50. minúte otvoril skóre. Domáci zodpovedne bránili, no napokon predsa inkasovali. V 2. minúte nadstaveného času sa po rohovom kope dostal k lopte Fabian Ruiz a jeho strelu tečoval do prázdnej bránky Rodrigo.

Španieli sú na čele tabuľky o päť bodov pred Švédmi. Severania majú dve kolá pred koncom kvalifikácie jednobodový náskok pred svojím najbližším súperom Rumunskom. To remizovalo s Nórmi 1:1, keď o víťazstvo prišlo, rovnako ako Švédi, v nadstavenom čase.

Postupovú príležitosť nevyužili v D-skupine Íri, keď podľahli na ihrisku Švajčiarska 0:2. "Helvéti" sú v tabuľke na 3. priečke o bod za Dánmi a vedúcimi Írmi. V druhom utorkovom zápase "déčka" Gruzínsko pod vedením slovenského trénera Vladimíra Weissa zvíťazilo v Gibraltáre 3:2. Hostia viedli po polčase 2:0, no húževnatý súper dokázal vyrovnať. O prvý kvalifikačný bod vôbec ich pripravil v závere duelu Giorgi Kvilitaia.

Futbalisti Fínska spravili ďalší krok k postupu na EURO 2020. V utorkovom zápase J-skupiny zvíťazili doma nad Arménskom 3:0. V tabuľke sú na priebežnom druhom mieste. Na tretiu priečku sa mohla pred Arménsko dostať Bosna a Hercegovina, no prehrala v Grécku 1:2 a je štvrtá.