Na archívnej snímke sa Tomáš Tatar a jeho spoluhráč Brendan Gallagher radujú z gólu. Foto: TASR/AP

Pre slovenského útočníka to bol už jeho 12. presný zásah v sezóne.

New York 10. decembra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar rozhodol v zámorskej NHL o víťazstve Montrealu na ľade Chicaga 3:2 gólom v 59. minúte.

Bol to už jeho 12. presný zásah v sezóne. Canadiens vyhrali tretí duel za sebou, Blackhawks ťahajú nepríjemnú sériu siedmich prehier.

Tatar sa presadil, keď špičkou čepele tečoval strelu Jeffa Petryho od modrej. "Neodohrali sme náš najlepší zápas, no dobrý tím si nájde cestu za víťazstvom. Myslím si, že presne to sme dnes urobili. Vynikajúci bol Carey Price i chalani v oslabeniach, vďaka nim sme ustáli všetky ich presilovky, odviedli skvelú prácu," povedal pre dailyherald.com Tatar, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu duelu.

Brankár Montrealu Price mal 37 úspešných zákrokov a Chicago využilo iba jedinú z ôsmich presiloviek. Sám Tatar strávil na trestnej lavici až šesť minút. "Sú to pre nás nesmierne dôležité dva body a je jedno, ako sa na to pozeráte. Našli sme si cestu za víťazstvo, ale nebudeme tvrdiť, že sme odohrali dobrý zápas," povedal tréner Canadiens Claude Julien.

Ottawa doma prehrala s Bostonom 1:2 po predĺžení. Senators chýbal pre zranenie v dolnej časti tela slovenský obranca Christián Jaroš, za Bruins nedostal šancu v bránke Jaroslav Halák. Bostonu stále chýba aj zranený obranca Zdeno Chára, resp. Ottawe dlhodobo zranený útočník Marián Gáborík.

Rozhodujúci gól strelil v štvrtej minúte predĺženia Torey Krug, ktorému poslal parádnu prihrávku cez bránkovisko David Krejčí. "David je fenomenálny hráč v tom, aký má prehľad na ľade a ako číta hru. Takých hráčov je veľmi málo," pochválil ho Brad Marchand.

Vysoký triumf zaznamenali hráči Winnipegu, ktorí doma "rozbili" Philadelphiu Flyers 7:1. Pod góly Jets sa podpísalo sedem rozličných strelcov a tri padli v presilovkách. Najviac sa darilo obrancovi Joshovi Morrisseymu, ktorý pridal k presnému zásahu aj dve asistencie, Mark Scheifele prihral na všetky tri góly v druhej tretine. Strelecky naprázdno vyšiel tentokrát fínsky kanonier Patrik Laine, no pripísal si dve asistencie. Pod vysoký triumf sa podpísal aj brankár Connor Hellebuyck, ktorý zneškodnil 36 striel Flyers a prekonal ho iba Jakub Voráček.

Brock Boeser zaznamenal druhý hetrik v kariére v NHL, Elias Pettersson pridal k presnému zásahu štyri asistencie a ich Vancouver zvíťazil na ľade St. Louis Blues 6:1. Pre dvadsaťročného švédskeho útočníka to bol už druhý päťbodový zápis v sezóne, predtým sa mu to podarilo 2. novembra proti Coloradu. Stal sa tak len šiestym nováčikom v expanznej ére NHL s viacerými aspoň päťbodovými zápasmi v premiérovej sezóne. Pred ním sa to podarilo len Bryanovi Trottierovi z New York Islanders (1975/1976), Mathewovi Barzalovi taktiež v drese "ostrovanov" (2017/2018) a bratskej trojici Šťastných. Všetci to dokázali zhodne v drese Quebecu Nordiques, Peter a Anton v sezóne 1980/1981 a Marián o rok neskôr. "Neviem, čo mám na to povedať. Jednoducho sa snažím vytvárať šance, a ak hráte dobre, prídu aj body," povedal Pettersson, ktorý má po 26 dueloch na konte po 15 gólov aj asistencií.

Prestrelku medzi Anaheimom a New Jersey museli rozhodnúť až samostatné nájazdy, po ktorých sa z triumfu 6:5 radovali "káčeri". V nich sa presadili Daniel Sprong i Ryan Getzlaf, hráči Jersey neuspeli ani raz. Anaheim však prišiel o brankára Ryana Millera, ktorý si poranil ľavú nohu a 13 minút pred koncom duelu ho vystriedal John Gibson. Mikko Koskinen zaznamenal prvý shutout v sezóne, keď kryl 24 striel a jeho Edmonton zdolal v tesnom stretnutí Calgary 1:0. O jediný gól sa postaral Connor McDavid, ktorý nazbieral v 29 dueloch sezóny už 41 bodov a v tabuľke produktivity mu patrí štvrtá priečka. "Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu. Držali sme na uzde naše emócie a tvrdo sme pracovali," povedal. Oilers vyhral tretí duel v rade, Flames prišli o päťzápasovú víťaznú sériu.

V poslednom zápase programu si Vegas Golden Knights poradili s Dallasom 4:2 a pripísali si piaty triumf na domácom ľade v sérii. Víťazný gól strelil Alex Tuch, pre ktorého to bol desiaty zásah v sezóne. Ďalšie pridali Ryan Carpenter, William Karlsson a Reilly Smith. Za "hviezdy" skórovali Martin Hanzal a Esa Lindell, no Dallas prišiel o štvorzápasovú víťaznú sériu.

Sumáre:

ST. LOUIS BLUES - VANCOUVER CANUCKS 1:6 (0:3, 0:2, 1:1)
49. Kyrou (Bortuzzo, O'Reilly) – 3. Boeser (Pettersson), 13. Pettersson (Stecher), 15. Boeser (Pettersson, Hutton), 32. Horvat (Roussel, Eriksson), 34. Goldobin (Pettersson, Gudbranson), 49. Boeser (Pettersson, Pouliot). Brankári: Allen (15. Johnson) - Markström, strely na bránku: 23:21, 16.841 divákov.

WINNIPEG JETS - PHILADELPHIA FLYERS 7:1 (2:1, 3:0, 2:0)
12. Connor, 15. Morrissey (Ehlers, Perreault), 28. Tanev (Morrissey, Scheifele), 35. Byfuglien (Laine, Scheifele), 36. Wheeler (Scheifele, Morrisey), 42. Little (Myers, Ehlers), 49. Myers (Laine) – 18. Voráček (Sanheim, Patrick). Brankári: Hellebuyck - Neuvirth (28. Stolarz), strely na bránku: 35:37, 15.321 divákov.

OTTAWA SENATORS - BOSTON BRUINS 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
13. Stone (White, Harpur) – 28. Marchand (Pastrňák, Krug), 64. Krug (Krejčí, Marchand). Brankári: McKenna - Rask, strely na bránku: 28:44, 13.148 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - MONTREAL CANADIENS 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)
20. Kane (Seabrook, DeBrincat), 33. Kane (Kahun, Gustafsson) – 7. Domi (Shaw, Reilly), 8. Weber (Agostino, Chaput), 59. TATAR (Petry, Kotkaniemi). Brankári: Crawford - Price, strely na bránku: 39:28, 21.057 divákov.

ANAHEIM DUCKS - NEW JERSEY DEVILS 6:5 pp a sn (3:3, 0:1, 2:1 - 0:0, 1:0)
3. Silfverberg (Manson, Cogliano), 3. Sherwood (Rowney, Montour), 14. Montour (Kaše, Getzlaf), 49. Aberg (Kaše, Getzlaf), 54. Kaše, rozh. nájazd: Sprong – 2. Palmieri (Jakovlev), 11. Palmieri (Hall), 14. Severson (Johansson, Bratt), 29. Seney (Bratt), 60. Johansson (Hischier, Boyle). Brankári: Miller (48. Gibson) - Schneider, strely na bránku: 37:35, 16.470 divákov.

EDMONTON OILERS - CALGARY FLAMES 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Gól:
13. McDavid (Chiasson, Draisaitl). Brankári: Koskinen - Rittich, strely na bránku: 30:24, 18.347 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - DALLAS STARS 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
17. Carpenter (Lindberg, McNabb), 32. Karlsson (Schmidt, Theodore), 39. Tuch (Pacioretty, Miller), 60. Smith (Miller) – 7. Hanzal (Heiskanen, Lindell), 49. Lindell (Spezza, Heiskanen). Brankári: Fleury - Bishop, strely na bránku: 28:24, 18.240 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 13:56 1 0 1 +1 2 6

/minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/