< sekcia UNESCO a veda

Výskumná agentúra vyhlásila tri výzvy na podporu excelentného výskumu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Všetky výzvy sú financované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Bratislava 22. augusta (TASR) - Tri výzvy s celkovou alokáciou 61,5 milióna eur vyhlásila Výskumná agentúra v rámci operačného programu Výskum a inovácie. Ich cieľom je podpora excelentných vedeckých tímov a centier. Všetky výzvy sú financované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Informuje o tom rezort školstva na svojom webe.

Celkovo 40 miliónov eur je vyčlenených na výzvu na podporu mobilizácie excelentných výskumných tímov v oblastiach špecializácie RIS3 SK mimo Bratislavského kraja. "Cieľom výzvy je podporiť projekty, ktoré boli vybrané na financovanie v druhej etape výzvy z operačného programu Výskum a vývoj s názvom Mobilizácia excelentných výskumných tímov v oblastiach špecializácie RIS3 SK tak, aby boli financované ich výskumno-vývojové aktivity a prípadná ďalšia modernizácia výskumnej infraštruktúry v rozsahu, respektíve spôsobom, ako boli opísané v pôvodnom projekte a jeho prílohe," uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

V rámci druhej výzvy na podporu mobilizácie excelentných výskumných tímov v oblastiach špecializácie RIS3 SK v Bratislavskom kraji sa môžu žiadatelia uchádzať o príspevky v celkovej výške 1,5 milióna eur. "Cieľom výzvy je podporiť projekty, ktoré boli vybrané na financovanie v druhej etape výzvy z operačného programu Výskum a vývoj s názvom Mobilizácia excelentných výskumných tímov v oblastiach špecializácie RIS3 SK. Zámerom je podporiť vytváranie multidisciplinárnych konzorcií výskumných a podnikateľských inštitúcií," uviedol rezort školstva. Od každého úspešného žiadateľa a jeho partnerov sa očakáva, že do roku 2023 budú aktívni aj v rámci predkladania projektov vo výzvach programu Horizont 2020.

Suma 20 miliónov eur bude prerozdelená medzi žiadateľov v rámci tretej výzvy na podporu centier excelentnosti nadnárodného významu, ide o druhú etapu. Jej cieľom je podporiť kolaboratívny výskum, kde tému výskumu a vývoja určuje podnik ako nositeľ výskumného centra.

MŠVVaŠ ako riadiaci orgán operačného programu Výskum a inovácie v spolupráci s Výskumnou agentúrou v auguste zavŕšili proces prípravy reštartu systému podpory výskumno-vývojových projektov z operačného programu Výskum a inovácie. Najskôr bolo vyhlásených päť výziev na podporu dlhodobého strategického výskumu. Výška finančných prostriedkov je 288 miliónov eur. Prostriedky sú zo zdrojov Európskej únie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.