< sekcia Zahraničie

Mjanmarsko schválilo financovanie múru na hranici s Bangladéšom

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

V uplynulom období utieklo viac než 700.000 príslušníkov moslimskej komunity Rohingov.

Bangkok 23. februára (TASR) - Mjanmarský parlament schválil rozpočet 15 miliónov dolárov na výstavbu ochranného múru a súvisiacich projektov pozdĺž hranice Bangladéša s Jakchaiským štátom v Mjanmarsku. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Z tohto mjanmarského štátu totiž v uplynulom období utieklo viac než 700.000 príslušníkov moslimskej komunity Rohingov, ktorí boli v budhistickej krajine vystavení utláčaniu a prenasledovaniu.

Podľa citovaného poslanca Myo Zaw Aung s návrhom na rozpočet prišli vo štvrtok spoločne ministerstvo pre vnútorné záležitosti, ministerstvo obrany a ministerstvo pre pohraničie, všetky pod kontrolou armády.

Námestník ministra pre vnútorné záležitosti generál Aung Soe vypovedal vo štvrtok, keď bol rozpočet schválený, že z celkovo 293-kilometrovej hranice už postavili oplotenie na jej 202 kilometroch.

K hromadnému úteku moslimských Rohingov z Mjanmarska do Bangladéša došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte vlani 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Následné boje si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov Rohingov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.