< sekcia Magazín

Angličan John Ambrose Fleming si dal patentovať diódu

John Ambrose Fleming Foto: http://lafayette.org.uk/

K vynálezu elektrónky, na ktorej základe sa rozvinul celý elektronický priemysel, dospel pri realizácii projektu prvej transatlantickej telegrafnej stanice.

Londýn/Bratislava 16. novembra (TASR) – Nadaný vedec, Angličan John Ambrose Fleming, získal pred 110 rokmi 16. novembra 1904 patent na usmerňovaciu elektrónku s dvoma elektródami - diódu.

K vynálezu elektrónky, na ktorej základe sa rozvinul celý elektronický priemysel, dospel pri realizácii projektu prvej transatlantickej telegrafnej stanice. Pre jej potreby bolo nutné zvýšiť výkon vysielača a citlivosť detektoru. Mechanické detektory nepostačovali a tak si profesor londýnskej univerzity Fleming spomenul na Edisonov jav (spočíva v tom, že v takmer dokonalom vzduchoprázdne môže medzi dvoma vodičmi, ktoré sa nedotýkajú, pretekať elektrický prúd).

Fleming použil ako detektor tzv. Edisonovu žiarovku, do ktorej vložil ďalšie vlákno (anóda a katóda boli umiestnené v sklenenej banke). Vysokofrekvenčné telegrafné prúdy boli usmernené a vznikla dióda. Flemingov patent na diódu má číslo 24805.

Foto: histel.com


John Ambrose Fleming sa narodil 29. novembra 1849 v anglickom Lancastere vo Veľkej Británii. Študoval na londýnskej University College a v Cambridge, kde bol jeho učiteľom James Clerk Maxwell. Stal sa konzultantom Edisonovej spoločnosti (Edison Electric Light Company) v Londýne a poradcom Marconiho spoločnosti (Marconi Wireless Telegraph Company). Súčasne pôsobil ako veľmi obľúbený pedagóg na University College v Londýne, kde získal aj profesúru. Jeho príspevok k rozvoju elektroniky je nespochybniteľný. Zomrel 18. apríla 1945 v Sidmouthe (Veľká Británia) vo veku 95 rokov.

zdroje: http://www.quido.cz, www.britannica.com, http://svetelektro.com