< sekcia Zahraničie

Jedno z oddelených siamských dvojčiat je v kritickom stave

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Trojročné dievčatá Rabia a Rukia podstúpili vo vojenskej nemocnici v bangladéšskom hlavnom meste Dháka 30-hodinovú operáciu na oddelenie svojich lebiek a mozgov.

Budapešť/Dháka 14. augusta (TASR) - Stav siamských dvojčiat z Bangladéša, ktoré začiatkom augusta úspešne oddelili maďarskí lekári sa vyvíja rozdielne. Kým Rabia sa už usmieva do kamier, Rukia bojuje o život s vírusovou horúčkou, uviedol v stredu spravodajský server Life.hu.

Trojročné dievčatá Rabia a Rukia podstúpili vo vojenskej nemocnici v bangladéšskom hlavnom meste Dháka 30-hodinovú operáciu na oddelenie svojich lebiek a mozgov, na ktorej spolupracoval 35-členný tím maďarských chirurgov.

Päť dní po operácii lekárov charitatívnej organizácie Nadácia akcie pre bezbranných ľudí (ADPF) sa jedno z dievčat prebralo, druhé udržiavali v umelom spánku, avšak začalo dýchať samostatne.

Rabia začala hýbať končatinami, spoznala matku, odvtedy už rozpráva, usmieva sa a dokáže aj jesť. Stav jej sestry však nie je dobrý. Bola infikovaná vírusom a je v kritickom stave, stále ju udržiavajú v umelom spánku s podporou dýchania.

Časť tímu maďarských lekárov zostáva naďalej v Bangladéši.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)